Правосъдие и медии – отново слабите места за България в световна класация
Секция: СВЯТ
20 Август 2015 20:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Правосъдие и медии – отново слабите места за България в световна класация

/КРОСС/ България е предпоследна (по-зле е само Гърция) от страните в ЕС по оценка на цялостното състояние на свободата - лична и икономическа - съгласно най-новия доклад на тази тема, създаден от група американски и европейски институти и фондации.
Сред обхванатите 152 държави тя е поставена на 41-о място, докато Гърция е на 46-о. Хърватия е на 44-о място, но данните са обобщени за 2012г., а тогава страната още не бе станала член на ЕС.
Индексът на човешката свобода е изработен от американските инстиути CATO и Fraser, институтът Liberales на германската либерална фондация "Фридрих Науман", словенският институт Visio и московския Институт за икономически анализ.
Според приложения индекс с максимален показател 10 пункта оценката на България е 7.80 (8.21 за лична и 7.39 за икономическа свобода), което я поставя веднага след Словения и точно преди Сингапур.
Разбивката по десетките показатели от индекса потвърждава, че върховенството на закона остава Ахилесовата пета на България. Там показателят е 5.1 пункта с относително ниски данни за процесуално (5.9), гражданско (5.3) и наказателно (4.1) правораздаване.
По редица други съставни на индекса за страната са давани максималните 10 пункта или малко под тях, докато се стигне до "Закони и регулации, влияещи върху съдържанието на новините" (6.3) и "Политически натиск и контрол върху медийното съдържание" (6.3).
Като цяло демокрацията в България е оценена с 6.34 пункта от 10 максимални и това напълно съответства на тенденцията през годините страната да тъпче почти на едно място (в зоната 39-46 позиция) в класацията.

Как е сглобен индексът

Индексът на човешката свобода (HFI) обхваща 152 държави на базата на данни от 2012г. и е основан на 76 показателя за лична и икономическа свобода в няколко сфери:

- Върховенство на закона

- Сигурност

- Свобода на придвижване

- Религия

- Сдружаване, събиране и гражданско общество

- Свобода на словото

- Свобода на отношенията

- Намеса на властта

- Правораздаване и имуществени права

- Достъп до достатъчно средства

- Свобода за международна търговия

- Регулиране на кредитите, трудовите отношения и бизнеса.

Оценката е по скала от 10 бала, като 10 е максималната свобода. Средният показател за всичките държави в новия доклад е 6.92 пункта - почти толкова, колкото през 2008г., спрямо която започна измерването на индекса.

Топ 10 на "най-свободните страни"

1. Хонконг

2. Швейцария

3. Финландия

4. Дания

5. Нова Зеландия

6. Канада

7. Австралия

8. Ирландия

9. Великобритания

10. Щвеция

Къде са другите по-влиятелни държави в света:

Германия (12), САЩ (20), Япония (28), Франция (33), Индия (75), Бразилия (82), Русия (111), Китай (132), Нигерия (139).

Сред първите коментари има изказани съмнения в метода, изкарал на върха Хонконг - територия с голяма икономическа и много спорна лична свобода и демокрация. Авторите на анализа изтъкват, че наистина бившата британска колония със специален статут в рамките на Китай е изключение.
Но те са убедени, че данните им показват ясна връзка между свободата и високите доходи и стандарт на живот. В държавите от горната една четвърт (България не е сред тях) средният доход на глава от населението е $30 006, докато в най-несвободната четвърт от класацията той е $2615, съобщава "Дневник".