Европейският съд по правата на човека е сезиран за разрушаването на незаконни постройки в „Максуда”
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Август 2015 08:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Европейският съд по правата на човека е сезиран за разрушаването на незаконни постройки в „Максуда”

/КРОСС/ Събарянето на незаконните постройки в ромската махала „Максуда" ще продължи след няколко дни, каза кметът на Варна Иван Портних в интервю за БНР. Вчера там бяха съборени 47 незаконни къщи.

„Събарянето беше спряно, защото се натрупаха доста отпадъци в самия район от съборените бараки до момента. В тези постройки, около 10-на, които останаха, има много покъщнина, хората помолиха да им се дадат няколко дена. Сами поеха ангажимент да изнесат нещата си и процесът да продължи", обясни Портних.
Според него процесът по събарянето вчера е минал спокойно, благодарение на съдействието на социалните работници, медиаторите, БЧК.
Не бих допуснал тези хора да продължат да обитават бараки в сервитута на дере, което във всеки един момент, в подобен дъжд, ще репродуцираме една такава трагедия (бел. ред наводнението в „Аспарухово"), коментира кметът Иван Портних.
Според него в такава ситуация не може да се говори за политика, а за прилагането на закона и предотвратяване на много по-тежки последици.
От организацията „Равни възможности" са адресирали писмо до Европейския съд по правата на човека с искане за налагане на привременни мерки по отношение на България заради събарянето на незаконните постройки в „Максуда". Това е направено на 19 август, обяви адвокат Даниела Михайлова.
Нейното питане до Европейския съд по правата на човека спря събарянето на незаконните къщи в Гърмен.
„Администрацията във Варна и в район „Младост" не даде информация по отношение на датата, на която смята да извърши събарянето на къщите в „Максуда", включително на засегнатите хора. Подобна безпрецедентна проява на жестокост ние не сме виждали и на такава не сме били свидетели изобщо. Това се отнася дори и до последния случай в Гърмен", обясни адвокат Михайлова.
Тя каза, че по отношение на писмото до ЕСПЧ има обратен отговор. „Получихме факс, с който бяхме уведомени, че българското правителство е задължено да отговори на два въпроса по отворения в Европейския съд случаи. Тези два въпроса са следните: Какви специални действия са предприети, за да се настанят децата, които са засегнати от разрушаването на къщите и дали тези действия включват разделяне на децата от техните родители".
Илиян Ризов - председател на Сдружение „Съучастие", което помага в разрешаването на проблемите чрез медиатори и здравни посредници в ромската махала „Максуда", потвърди информацията, че жената на работника, който загина при разрушаването на хотел в комплекса „Слънчев ден" е останала без дом след събарянето на постройките вчера. По думите му тя е настанена заедно с децата си в Специален учебно-професионален център.
Според Илиян Ризов много хора са били изненадани от акцията: „Имаше хора, които са на работа и се прибираха към обед. Може би за различните къщи е било различно, но те не бяха предупредени точно за този ден".