/КРОСС/ Водещ: Министър-председателят Бойко Борисов и човекът, който управлява митниците в България Ваньо Танов. Добре дошли. Всъщност благодаря за това, че се отзовахте на поканата ни, защото има изключително много въпроси, които трябва да бъдат зададени след вашето изявление по време на заседание на Министерския съвет, в което се оказва, че.. с такова впечатление оставаме, че и в малките, и в големите бензиностанции ни продават некачествени горива. И че контролиращите органи май не са си свършили работата, защото се заговори и за едни пломби, които не са на мястото си или пък са разхлабени. Кой ще започне? Може би с резултатите от проверката...
Бойко Борисов: Ще започна само с тази графика. Преди две седмици ето тези две чертички - разликата от горивата. Продадените и отчетеното ДДС на горивата. Най-силните месеци, когато най-много хората пътуват - по-малък приход на ДДС. Знаете, че всяка сряда се събираме и отчитаме приходите в държавата. Ето това триъгълниче горе, което се появи предизвика операциите, които се провеждат и всъщност благодарение на това, че вникнахме толкова дълбоко във въпроса, после ще ви кажем и по някои думи на тази тема. Но колегата може да каже от това, което до момента се констатира, какво е положението.
Водещ: Какво открихте, г-н Танов?
Ваньо Танов: Да. На базата на тези разлики, които са между изведените и които са продадените виждате каква голяма разлика. Точно това показва, че...
Бойко Борисов: Изведени от данъчните складове.
Ваньо Танов: И продадени по бензиностанциите, синьото показва продаденото на бензиностанциите. Тоест изведени са по-големи количества, по-малки са продадени. Което говори, че или са манипулирани уредите и както при проверката се оказа една голяма част от уредите са наистина манипулирани, фискалните устройства не предават информация към НАП. По този начин не се регистрират търговски сделки и не се начислява ДДС.
Водещ: Тук става въпрос обаче за така наречените големи бензиностанции ли? Защото ведомствените не са в този режим доколкото знаем и протестират заради ваши намерения да бъдат вкарани в този режим.
Ваньо Танов: За тези намерения ще покажем другата графика.
Бойко Борисов: Много имат намерения да протестират. Когато фактите стават ясни и се разбира защо искат да протестират всъщност и кои протестират.
Водещ: След малко за ведомствените, но все пак къде ги открихте тези нарушения?
Ваньо Танов: Голяма част от тези бензиностанции, тъй като са задължени нивомерните системи също да предават данни към НАП, в момента на зареждане се оказва, че количествата горива по нивомерни системи в системата за контрол на горивата в НАП показва, че не се помръдва и пистолета примерно вие наливате, но не показва движение. Което в някои от случаите беше се намериха закопани допълнителни цистерни, които са нелегално сложени и от тях се дърпа горивото и по този начин не се отчита. Това е първата част, която е измама към държавата, тоест вие като данъкоплатец отивате, зареждате си, плащате си акциза и ДДС-то, а трябва да бъде преведено на държавата, обаче остава в джобовете на търговците. Втората измама е, че вие като зареждате плащате 20 литра, а се оказва, че са ви налели 17-18, тоест още един път пък сте измамени като клиенти. И третата измама е с качеството на горивата. В тези бензиностанции, които бяха селектирани на базата на изследване на търговските вериги се оказа, че във всички бензиностанции, които проверихме, а ще продължат и проверките за напред, се оказва, че има добавени други компоненти примерно към бензините и към газьолите за това, което стана вчера във вашето предаване.
Водещ: Които компоненти какво правят? Какво спестяват?
Ваньо Танов: Ако вие прибавите нещо, което е по-евтино и увеличите количеството, повторно получавате печалба. Понеже вчера стана въпрос за терпентина...
Водещ: Обяснете за този терпентин дали сте се объркали...
Ваньо Танов: Не, не сме се объркали.
Бойко Борисов: Не се объркваме лесно.
Ваньо Танов: По принцип дестилационният анализ, който е най-бърз в рамките, защото след операцията веднага бяха изнесени данните, първата фракция, която излиза е бензиновата фракция. След това е керосиновата и терпентиновата фракция и след това следват газьолите. В този бензин разликата е в температурата на кипене. В тези бензини по бързия метод беше открито, че има от терпентиновата фракция.
Бойко Борисов: Едните нямат мита и акцизи.
Водещ: С такова съотношение 60 към 40 ли е наистина?
Бойко Борисов: В една от бензиностанциите е такова, в други по-различно. Примерно в пловдивската колонка понеже казахте как лъжат клиентите 100 милилитра на литър. Това значи, че ако заредиш 50 литра на тази бензиностанция един резервоар 5 литра по-малко ти слагат, а плащаш 5 литра повече на кола.
Водещ: Да.
Ваньо Танов: По отношение на терпентина всички предприятия, които произвеждат от акцизни стоки неакцизни - примерно една фирма, която произвежда бои, тя използва терпентин. Този терпентин е освободен от акциз. Ако през рецептурника той увеличи количествата терпентин или по друг начин го изпише, този терпентин на него му струва 1 лев. Значи влагаш 1 - получаваш 2,20, печалбата ти е 1,20 лв. Той разбира се трябва да бъде в определено съотношение, за да не предизвика... При модерните автомобили той въобще пък няма да тръгне, защото компютърът ще тества. Старите автомобили едно време въртяхме делкото, малко напред, назад...
Водещ: Всичко това обаче и в големите бензиностанции ли се случва, защото от петролната асоциация казват- такива нарушения сред нас няма, нарушители сред нас няма. Най- вероятно става въпрос за така наречените ведомствени бензиностанции.
Бойко Борисов: Само тук е важно за големите бензиностанции да кажа. Те големите прехвърлят на малките, на ведомствените, ведомствените на големите. Факт е, че аз винаги първо търся вината в себе си, в държавата, в държавните институции. Всеки яде зелник каквото му се даде. И затова с министър Лукарски може да го поканите и него да поговори, защото от два-три дни доста никнат и в самите тези агенции, които се занимават с това и се показва, че държавата така толерантно е подходила към всички, свързани с петролния и газовия, не го пропускайте, защото има особено газовици, които много не ме обичат, газовият бизнес имам предвид. Защото и там в бутилките ще покажем по-нататък какво се случва с бутилките с пропан-бутан. Големите бензиностанции и най-новите колонки, на които всички толкова им се радвахме се оказа, че всъщност никой не ги контролира. И същите тези негодници, крадци на коли и на апартаменти и подобни, с подобна инсталация застават пред колонката, манипулира си софтуера, защото те са модерни, продават 20 тона. Ето тук отчитат, обаче при нас от събраното ДДС там ги засичаме...
Водещ: Ясно, там сте видели разлика. Ама за големите бензиностанции ли става въпрос, има ли такива казуси сред големите вериги?
Бойко Борисов: Сега екип на прокурори, ДАНС, Митници, НАП анализират всичко това, което сме направили като проверка. Включително защо никъде в наредбата те не са описани, в закона ги няма. Куп мерки в понеделник са ми предложили вече голяма част от тях има. Ще го направим ударно и ще ги вкараме в ред. Тук говорим и за ведомствените. Хората като чуят ведомствени бензиностанции си мислят, че това са примерно на МВР, на отбраната или на някои подобни организации. Това са над 1200-1300 на практика бензиностанции, които нямат нито нивомери, нито се водят някъде. Уж селскостопанска техника там зарежда, но там си минават стотици хиляди литри горива. Ние действително идваха при мен зърнопроизводителите, плакаха, обещаваха, с един месец мисля, че им удължихме срока. Всичко, което има като цистерна в земята трябва да има нивомер и да бъде хванато със сигнал от данъчните.
Водещ: Какъв е процентът от нарушенията при проверката, която сте правили в средата на месеца? Какъв процент от тези нарушения са пак да питам аз, за големите вериги, които се зареждат най-масово?
Бойко Борисов: Големите вериги виждате, че много внимателно мълчат, защото знаят, че знаем повече отколкото си мислят дори, че знаем.
Водещ: Защото засега приветстват това, което правите...
Бойко Борисов: Те ще го приветстват, много ще го приветстват. Те много ще го приветстват. Няма къде да ходят да не го приветстват, защото 20 и колко години са приветствали подобни неща. Аз съжалявам, че има и един анонс отново, няма да цитирам вестника, че готвим бомба с горивото за отопление. Нека да не влизам пак...
Водещ: След малко ще ви питам и за това, обаче.
Бойко Борисов: За каква бомба? Става въпрос... бягат пред вятъра за оцветеното гориво. Защото знаят, че това го подготвяме и ако продължим да управляваме, разбира се, защото много врагове вече си създадохме - това оцветено гориво какво е всъщност? Една официално дадена от държавата толерантност за едни хора да се явяват посредници, да оставят пари в посредниците. Официално направено и дадено от държавата, и така си върви. Но заглавието и страхът, който се налага в момента - кабинета залага бомба с цените на горивата за отопление.
Водещ: Вестник „Сега".
Бойко Борисов: Любимият ми вестник, но това няма значение. Аз искам да кажа на хората, че действително ще има бомба за тези, които вземат оцветените горива, търгуват ги, държавата плаща за тях. Търгуват ги, след това ние тези горива ги намираме оцветените къде ли не и всъщност се оказва, че накрая дори горивата във ведомствата са по-скъпи от тези, ако отидат и си ги вземат от бензиностанцията. А между ведомството и производителя стои посредника. Защо са тогава тези горива оцветени? На кого вършат работа?
Водещ: Как на кого вършат работа - зареждат детски градини, учреждения, болници...
Бойко Борисов: Вижте колко мило звучи. А защо детските градини? Тези пари така или иначе ги дава държавата. Не може ли държавата да се договори с производителя на много под цените на бензиностанциите да получава гориво. Защо ни е този посредник? Как посредникът за детската градина, който ще закара горивото ще се договори по-евтино от производителя? На базата на какво? Или ще е контрабандно, или ще е без платено нещо, а държавата така или иначе го плаща.
Ваньо Танов: Оцветените горива са с 50 лв. акцизна ставка, докато останалите горива са с 645, ако говорим за газьол. И тази разлика от 50 до 645 остава в търговеца. Вие като физическо лице купувате горивата на по-високи цени от тези, които са на бензиностанциите. И това е, че тази разлика от 50 до 640 остава в посредника или в търговеца. А вие не сте по никакъв начин облагодетелствани от тази мярка на държавата да продава горивата за отопление с ниска ставка. Това е основният проблем.
Бойко Борисов: След като държавата е приела да има по-малко приходи от тази дейност за сметка на училища, детски градини или ведомства, и на практика след това се оказва, че разликата е при посредника, а цената пак е горе-долу същата, дори имаме проверки по-високи от самите бензиностанции. Къде е бомбата?
Водещ: Промяна в Закона за акцизите, който предвижда от Нова Година колосален скок на ставките за горивата, които се използват за отопление - при газьола и керосина става дума за 13 пъти увеличение. Ето я бомбата.
Бойко Борисов: Да.
Ваньо Танов: Отиват на пълната ставка.
Водещ: И какво става с отоплението на всички учреждения, за които...
Бойко Борисов: И от това, което сме се отказали...
Ваньо Танов: Ще си го купуват на същото в момента, в който са го купували, даже може и по-евтино да се окаже. Но няма да останат тези пари в търговеца или в посредника.
Бойко Борисов: Все едно сега сме се разбрали - ако това е детската градина, аз съм производителят и вие сте между нас. Държавата се отказва от високата ставка 650 във ваша полза да продадете това гориво на тази детска градина държавна или на това ведомство. Отказваме се. Ние казваме така сега - ние ще си съберем приходите както показахме, че можем да ги събираме. И държавата ще си толерира и детската градина, и социално слабият, и МВР, и Министерство на отбраната със сигурност по-добре от частника.
Водещ: Добре. Това има ли нещо общо с факта, че вестник „Сега" е критичен към вас?
Бойко Борисов: Кое?
Водещ: Решенията, които и начина, по който вкарахте това заглавие в разговора.
Бойко Борисов: Не, защото вижте какво е - залагам бомба с цените. Как звучи залагам бомба? Ако беше заглавие, има три заглавия, които вещаят катастрофа и бомби, и заплахи. А ние единствените ни намерения са да си съберем парите в бюджета, да накажем тези, които мамят в горивата.
Водещ: Вижте това заглавие колко хубаво звучи - Бижу за 14 млн. в Панагюрище, това сигурно по ви харесва?
Бойко Борисов: Това си е бижу, защото ако отидете и го снимате. Аз съм в прекрасни отношения с вестник „Сега". В прекрасни отношения и с издателя, и със собственика. Просто...
Водещ: Добре. Повдигнахте тема, дайте да я приключим, защото имаме и за „Лукойл" въпроси, за цените на бензина и още въпроси по темата.
Бойко Борисов: Да. Но искам да я привършим, защото така пак след това ще чуя неща, които не са верни. Когато седяхме в коридорчето, вашият екип може да каже, Танов прочете какво излезе, че готвим бомба с горивата и ми каза - това е, където искаме да им направим с оцветеното гориво. Сега в коридора. Така, че заклевам се, свидетели са вашите хора. За да не ми говорят пак, че заради вестника, глупости. Даже са ми много приятни хората там.
Водещ: Добре. Кога приключват проверките и кога се очаква, ако има някакво нарушение, то да попадне в ръцете на прокуратурата и какви са наказанията?
Бойко Борисов: Те са в ръцете на прокуратурата.
Водещ: Вече?
Ваньо Танов: По всички случаи има образуване на досъдебни производства.
Бойко Борисов: По всички, навсякъде са наблюдаващи прокурори, всеки ден са екипите на прокуратурата, ДАНС, Митниците са заедно, вчера се планираха новите операции. Всичко това, което сме направили сега е анализирано. Ние от два месеца я тъкмим тази работа. Първо пуснах ДАНС да наблюдава движението от корабите до петролните бази. Как се съхраняват тези така наречените данъчни акцизни складове. Знаеш ли какво се оказва сега? То просто държавата действително много сме за бой били през времето, че чак сега почваме да го правим. Оказва се, че конфискуваното гориво сега, държавата не си е запазила, няма къде да го съхранят. Нямат една цистерна. Вчера ми викат да купим цистерна.
Водещ: Трябва да купите. Щом толкова много конфискувате. Какви са сумите, които не са влезли в държавата по различните пътища? Или пък е ощетена държавата по различните пътища и потребителите съответно?
Ваньо Танов: Аз от тази графика мога да кажа какви са сумите и то по-скоро колегите от НАП могат да направят точните изчисления. В момента тези задържаните количества да си призная не сме изчислявали колко е разликата в ДДС. Около 150 тона примерно ако е 30 стотинки...
Бойко Борисов: В случая не са важни. Това е принципен въпрос. Да се направи така, че освен нормалният марш на печалба, които имат бензиностанциите, защото това като всеки частен бизнес го има, да бъде в нормите, където са в Европа.
Водещ: Понеже останаха още въпроси по тази тема - към вас, г-н Борисов, има още и по много различни. Имате ли информация и докъде стигна проверката дали големите вериги в България работят в някакво картелно споразумение заради много малката разлика в цените? Или отговорът е ясен - доставчикът основно е един и няма как да има разлика.
Ваньо Танов: Ако може само няколко думи да кажа на тази тема. Примерно горивата, които излизат от основната рафинерия в България са на себестойност 90-92 стотинки. Тези, които са внос от страни от ЕС или отвън, са на малко по-ниска цена от порядъка на 85 до 90. Като прибавите и към тях примерно ако става въпрос за газьол, примерно 64,5 лв. е акциза става 1,54 лв. На тези като сложите 30 стотинки ДДС нормалната цена вече с формиран акциз и ДДС е към 1,80 лв. На бензиностанциите примерно се продава 2,20. Този марш от 45 стотинки и понеже се поддържа навсякъде, според мен говори за някакво картелно споразумение. Защото вие може да печелите от оборота и с по-малък. Но тъй или иначе според мен са се разбрали, защото да поддържат всички едва ли са заинтересовани. Аз, ако продавам по-големи количества горива с по-ниска...
Водещ: А не е ли трудно да настане разбирателство между толкова различни компании - чужди, български?
Ваньо Танов: Не е трудно, защото аз като съм малък и като не мога да се преборя да конкурирам с по-малката цена ще се съглася и в края на краищата ще продавам по-малки количества, но с този марш.
Водещ: Бързо да ми кажете какво стана с проверката и ревизията в „Лукойл", която оповестихте преди няколко месеца, какво се случва там? Също нередности бяхте открили и опити за...
Ваньо Танов: В момента в „Лукойл Нефтохим" продължава да тече ревизионно производство. Има направени запитвания през НАП до страни от ЕС и се чакат получаването на документи, за да приключи целият анализ за горива, които са извеждани към тези страни, за да се направи цялостен баланс.
Водещ: И ако може да се тегли чертата, какво се очаква да се случи? Има ли нарушения, няма ли нарушения?
Ваньо Танов: Когато приключи ревизионното производство, защото аз... по принцип няма право по ДОПК да се оповестяват такива данни преди да е приключило.
Водещ: Защото ви обвиняваха от Нефтохим-а в страшни грехове през годините...
Ваньо Танов: Добре, но в момента тече мониторинг на голяма част от складовете и аз казвам какъв е проблемът. При този мониторинг ние не пречим на никой. Ние стоим на входовете, вършим си работата, не пречим на никой. Ако аз съм изряден от какво трябва да се притеснявам? И кого обиждат проверките? Когато вие сте изряден, според мен не обиждат никой проверките.
Водещ: По темата „Лукойл" обаждали ли са ви се, да ви се оплакват, г-н Борисов, от Ваньо Танов?
Бойко Борисов: Защо на мен да ми се оплакват?
Водещ: Защо не?
Бойко Борисов: Факт е, че Танов е директор на Митниците толкова години и влизаме в битка след битка. Защото нали разбирате, че това, че публично ни приветстват никак не ми е приятно това. Вижте, дори те са си направили законите така, наредбите така. Сега, ако си поставиш една бензиноколонка днеска, утре казваш - развали се. Идва съответно държавната агенция - пломбира, всичко днес е наред. Само че утре се разваля. Тогава не викаш тази агенция държавна, а викаш някаква фирма Х. Която маха пломбата държавна. Слага тяхна пломба - широка, хубава, стои колкото време ремонтират колонката. Правят я да речем след една седмица. Но след 14 дни те са длъжни да отидат и да се пломбират при държавната агенция, само че те не отиват. Там вземат 350 лв. хората в агенцията... Ето виждате, ние за няколко дни сме сменили над 3-4 хиляди вече пломби. Всъщност то всичко им е направено така, че между буквите на наредбите и законите да могат да си направят един перфектен бизнес на гърба на хората. Няма да го има това.
Водещ: Имате ли информация кога, защото на световните пазари цената на петрола пада драстично, мисля че за около два месеца от 60 на 40 долара е станал. А пък на българските пазари аз като човек, който зареждам често бензин не усещам да е паднала цената с толкова проценти.
Ваньо Танов: Да. Това е големият проблем, че от миналата година непрекъснато цената върви надолу.
Водещ: Имаше едно покачване, но от юни мисля започна отново да пада.
Ваньо Танов: Вчера или онзи ден беше 45 долара за барел. А миналата година в този период е била 106. Виждате каква огромна разлика.
Водещ: Това защо не ни се отразява на нас като потребители?
Ваньо Танов: Поради ето този високия марш, който се слага от производствената цена до продажната цена.
Бойко Борисов: Където от „Лукойл", Shell, OMV, „Еко" и кой ли не държат на по 1-2 ст. разлика в цената.
Водещ: Вие направо говорите за картел като ви слушам.
Бойко Борисов: Естествено, че говоря за картел. Завчера говорих и с колегите от Реформаторския блок...
Водещ: Без да имате обаче, резултатите на комисията и думата на комисията.
Бойко Борисов: Тя думата на комисията ако не е такава и не е видно, защото те няма как да ме убедят в противното, наесен ще се срещнем с парламентарните групи в парламента и ще мислим за смени по комисиите. Те са независими от нас, но от парламента не са. И аз няма да се червя всеки ден и да обяснявам защо едно или друго е станало, а всъщност стотици хора...
Водещ: А защо ги споменахте Реформаторския блок в този разговор?
Бойко Борисов: Защото сме коалиция с тях.
Водещ: Да, въпросът е, че с тях ще се срещнете, за да направите необходимото...
Бойко Борисов: Не, аз вече се срещнах. И с Радан Кънев, и с генерал Атанасов вчера, и с всичките. С Лукарски цяла нощ си говорим, защото човекът от бензиностанция на бензиностанция ми докладва какво е положението. Това няма да им го позволим повече. Като дойде време за цена на горивата все едно ние ги определяме. Тогава всеки ще го поставим на мястото си. И го правим. Не всеки ще. От тези неща, които в момента - тези проверки, тези констатации, тези обвинения и дано ме чуят и се поправят, ще има сериозни...
Водещ: Какво следва след като ви чуят и се поправят, защото...
Бойко Борисов: Намаляване на цените, да спрат да крадат, да спрат да лъжат с фискалните...
Водещ: Така, всички?
Бойко Борисов: Те едните мамят в едно, другите мамят в друго, третите - то е цяла палитра от измами. То така е подредено, че всеки по някакъв начин се е впил в системата и е доволен.
Водещ: Аз неслучайно ви питах, ще се опитам да се пошегувам макар, че темата не ви е за шегичка. В този състав се сещам за „Ало, Ваньо". Затова неслучайно ви питах някой звънял ли ви е да спира проверка, инициирана от г-н Танов...
Бойко Борисов: Да каже дали някъде съм му спрял проверка или обратното. Точно обратното. Просто той прекрасно знае, че ако не е нашата политическа воля и гръб това да го правим нито едно от тези неща не може да стане. Година и половина при Орешарски нямаше началник на митницата.
Ваньо Танов: Точно така е. За седем месеца само по отношение на акцизите 320 млн. са отгоре. Това е сериозна сума, която ние очакваме до края на годината тази сума да стане към 400-450 млн. Това е изключително голям ръст. Затова аз смея да твърдя, че това, което правим числата го показват, че сме в правилната посока. Защото тези пари са били отклонени.
Водещ: Добре. Благодаря ви. Всъщност ще благодарим за участието в студиото на шефа на Митниците г-н Танов. А ние сега с един видеоматериал, който всъщност много ядоса Бойко Борисов и стана ясно, че се ядосал и на министерското заседание в сряда, когато повдигна въпроса за това как е възможно един човек с присъди, издирван не от една и две държави, да се разхожда свободно и да краде отново.
Репортер: Рецидивист под домашен арест бе сниман как краде две коли в София. Кадрите, запечатани от камерите в гаража, в който са били колите разпространи собственикът на автомобилите и те веднага обиколиха социалните мрежи. Крадецът беше арестуван четири дни след престъплението. Оказа се, че това е Ярослав Димитров. Човек с богато криминално минало и три европейски заповеди за арест - една от Словения и две от Италия. В Европа обирал жилища и крал мотори. През март тази година е задържан до летището след гонка, при която с луксозна, крадена кола блъска патрулката, която го преследва. Случаят с автокрадеца предизвика гневът на премиера. На заседание на Министерския съвет Борисов се възмути, че вместо да е в затвора, престъпникът отново е извършил кражба. Ден след острия коментар на министър-председателя, съдът реши да остави автокрадеца в ареста. Според Темида има реална опасност той да се укрие и да извърши ново престъпление.
Водещ: Г-н Борисов, оказва се, че живеем в една тъжна държава, защото трябва премиерът да се намесва, ако някой е сложил заграждение в Созопол, ако някой не е проследил какво става с арестант в дома му след 22 ч. и той продължава да краде не една, а две коли. Това мен не ме радва.
Бойко Борисов: И мен не ме радва, защото както преди малко говорих за горивата същото можем да говорим... Просто те много се обиждат. След това започват едни декларации, едни чудеса. Но в законите са правени така и неслучайно най-много юристи винаги има в българския парламент, се правят така, че на практика да се шиканира процесът от началото до края и с добър адвокат да можеш да не понесеш отговорност.
Водещ: Нали променяте закони в момента, правите съдебна реформа?
Бойко Борисов: Да. И сега така ги промениха, че домашният арест да го пази полицията. В София има 1 000 души на домашен арест и подписка. Сиреч чисто теоретично, когато са го приемали, 1 000 патрула ще пратят всяка нощ...
Водещ: Кой го прие? Нали вие управлявате, вашата партия е управляваща, тя е доминираща в парламента.
Бойко Борисов: Ние управляваме, в парламента има хора, които трябва да мислят за тази работа и стоят там и гледат. Аз не мога да знам днеска, почвам сутрин в 6.30 ч. до вечерта да ми мине всичко през главата. Как го направиха? Вместо да вземат да сложат гривни на арестантите или като няма - ние сме една държава... С цялото ми уважение и към съда, и към прокуратурата, но и техните пари отиват в държавния...
Водещ: То, ако минава всичко през вашата глава, ние сме в едновластие, господин Борисов?
Бойко Борисов: Ужасно е. И виждате - дори не ми е работа аз да се занимавам с Агенция по метрология, защо няма пломби. Това би трябвало да се прави от тези хора, вземат заплати за това.
Водещ: Би трябвало. Нали това са хора, с които вие сте се оградили и вие сте избрали да управлявате заедно?
Бойко Борисов: Това са държавни служители, които си работят, взема си, стои си на бюрцето - я пломбира, я не. Няма интерес. И всичко това в различните схеми... Завчера с Москов като разговаряхме - същото в здравеопазването, във всяка една сфера. Лекарства ли ще е, апаратура ли ще е... Така са се подредили, че всяко нещо трябва с много политическа воля, мъка, напън, прокуратура, служби, за да го разбиеш, дори да излезе пред обществото като факт е проблем.
Водещ: Понеже подхващаме темата за така наречената съдебна реформа. Знаем, че в края на миналия политически сезон ДПС стана двигателят на така наречената съдебна реформа. Всъщност стана това, което те пожелаха.
Бойко Борисов: Не е вярно това.
Водещ: Защо?
Бойко Борисов: Защото това, което Христо Иванов в мое присъствие, заедно с Румяна Бъчварова месеци преди това в Министерски съвет публично пред журналистите заявихме, че трябва да стане. В 90 и кусур процента точно това е станало. Накарайте вашите колеги да извадят архива. Да се раздели ВСС на две, съдии да избират съдии, прокурори - прокурори, да се засили ролята на инспектората, да има отчетност на главния прокурор пред парламента.
Водещ: Да се гласува явно - не?
Бойко Борисов: Аз съм за явно гласуване и то тепърва ще влиза и ще се говори.
Водещ: Защо не беше прието така, както бяха гласувани евентуалните промени в Конституцията?
Бойко Борисов: Нека да обясним на хората какво е явно гласуване.
Водещ: Те знаят какво е.
Бойко Борисов: Защо е проблемът в явното гласуване? Защо да не е явно? Примерно ако този екип тук са хората, които трябва да ви изберат за водеща. Ако е тайно и не ви харесват, някои от тях може да напускат против. Само че, ако вие сте шеф на съда и някои от вашите съдии пуснат, че са против и спечелите, след това те се плашат от реакцията ви. Защото това е същото и за прокуратурата. Това го казват защитните на тайното. Аз съм за явното. Ако този съдия го е страх да каже, че началникът му не става или е против него, или счита, че друг е по-добър, той не става и утре да удари с чукчето и да вкара този арестант или този престъпник в затвора. Така че ето аз ви казвам - ще положа огромни усилия да е явно гласуването. И като партия, и като парламентарна група. Фактически това е наше искане. Отдавна съм го заявил и то много пъти публично. И ще работя за него. Кое е другото? Всичко друго сме направили огромна крачка...
Водещ: Отчетността на прокуратурата и на главния прокурор пред парламента.
Бойко Борисов: Има го и него. И то дори главния прокурор, за който използвам случая да им благодаря за това, което правят сега по контрабандата, в енергетиката. Навсякъде са сложили наблюдаващи прокурори и затова и даваме тези резултати. Затова е този респект, който почва да има във всички, които проверяваме.
Водещ: Като ви слушам няма никакъв исторически компромис както казва Радан Кънев от всичко, което се сочи. Той се е объркал, че това е компромис. Всъщност всичко е както би трябвало да бъде.
Бойко Борисов: Това, което е в стратегията ние го направихме в голямата му част, революционната част - да разделим ВСС и съдиите сами да избират своето ръководство. Това е огромна крачка напред.
Водещ: А защо тогава от прокуратурата такъв отпор даваха, включително и в публични изяви на Цацаров срещу Иванов, министъра?
Бойко Борисов: Аз и вчера с генерал Атанасов, понеже по много теми разговарях тези дни с тях, ние не сме се събрали да се обичаме или да се харесваме много. И аз има хора, които не ми харесват, но съм принуден да работя с тях. Така са устроени нещата. Христо Иванов и главния прокурор може да не се харесват...
Водещ: Мислите, че става въпрос за липса на флуиди ли просто, защото според мен става въпрос за професионален спор.
Бойко Борисов: На съвещанията и срещите, които сме правили за стратегията при мен - те винаги са стояли един до друг и абсолютно нормално са разговаряли. Това мога да кажа и имам всичките тези свидетели. Разбира се, всеки има нюанс. Главният прокурор какво казва - защо при съдиите да е 8 на 5, сиреч 8 човека в квотата на съдиите, а при прокуратурата да е 6 на 6. Защо политиците искат при прокурорите да са с парламентарната квота...
Водещ: Защото във варианта, в който го иска Цацаров се предполага, че той отново ще бъде доминиращият в прокуратурата.
Бойко Борисов: Нека, това е много важно да го разберат хората. Всичко това, което се говори е за след Цацаров. Сиреч личността, ако разделиш главен прокурор от личността, която в момента изпълнява длъжността, всичките тези промени ще влязат след неговия мандат. Това е много важно да го знаят, да не си мислят хората, че той прави нещо заради себе си. Когато браниш своята прокуратура или съдиите своята независимост, това не означава, че се бориш за собствения си пост.