ИД се превръща в заплаха не само за Запада, но и за Русия и Китай
Секция: Коментари
22 Август 2015 11:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ИД се превръща в заплаха не само за Запада, но и за Русия и Китай

София /КРОСС/ Прогнозата, че "Ислямска държава" се превръща в заплаха не само за Запада, но и за Русия и Китай, се сбъдва. Терористичната организация се опитва да се еманципира от своите създатели, но това не може да се случи заради финансовата ѝ зависимост. Това коментира пред БНР експертът по сигурността и борба с тероризма Боян Чуков.
Тази прогноза се сбъдва на 100%. На 16 юли тази година специалните служби на Киргизия убиха 6-има предполагаеми терористи от ИД в престрелка, арестувани бяха още 5-има души. От китайска страна също беше направена интересна крачка. Преди дни Китай поиска от САЩ да ѝ бъде оказано съдействие за борбата срещу уйгурския тероризъм. Световния уйгурски конгрес има седалище в САЩ.
ИД създаде свое подразделение, което говори руски език чрез социалните мрежи. Беше заявено, че руският Северен Кавказ влиза в състава на халифата. Има конкретни факти, които показва, че ИД ще се насочи и по посока на тези два вектора, каза той.
ИД прави опити за еманципация от своите създатели, но в никакъв случай те не може да започне да води самостоятелен живот, обясни той и допълни:
Финансирането на тази квазидържава не позволява тя изцяло да се еманципира. Всичко започна от превземането през април 2013 година на двете нефтени находища в Сирия. Проблемът обаче е, че те трябва да продават суровия нефт. Те получиха подкрепа от Европейския съюз. Точно в този момент ЕС гласува смекчаване на наложеното ембарго на Сирия, за да позволи да бъде продаван нефта на европейски компании на международните пазари. През 2014 година посланикът на ЕС в Ирак Яна Хибашкова се оплака на Комисията по външна политика, че редица членки на ЕС купуват петрол от ИД, посочи експертът.
Според Чуков от военната офанзива на Анкара срещу ИД и Кюрдската работническа партия губи най-много турският президент Ердоган и самата държава.
Турция преждевременно започна да „играе" своя собствена външна политика, която не се съобразява с интересите на глобалните фактори и с интересите на регионалните фактори, с които тя беше съюзник на терена в Сирия. Имам предвид Саудитска арабия, Катар, Йордания, каза още Боян Чуков.

 

Снимка: БГНЕС