Бизнесът срещу данък “вредни храни”
Секция: ИКОНОМИКА
22 Август 2015 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бизнесът срещу данък “вредни храни”

София /КРОСС/ Фирми от хранително - вкусовата промишленост са против въвеждането на т.нар. данък „вредни храни". Според бранша, налогът ще доведе до фалити на фирми, съкращения на служителите или увеличаване на цените на продукцията с минимум 10%. Проектът за въвеждането на данък „вредни храни" е на Министерството на здравеопазването като мярка в борбата с наднорменото тегло и нездравословния начин на живот. Новият налог ще засегне производството на безалкохолните и енергийните напитки с високо съдържание на захар или сол, както и продукти, които включват трансмазнини, които повишават нивата на вредния холестерол.
В едно от предприятията за плодово-захарни консерви в Пловдив работят 60 души. Ако бъде въведен данък „вредни храни" освен тях няколкостотин фирми в страната ще трябва да намалят персонала и производството,а така ще се увеличи нелегалният внос.
"Например, Турция е огромен производител на сладки неща, Сърбия също .... Ще започне една нова куфарна търговия, която всички ние бяхме свикнали, че всичко в България по отношение на пазара е влезнало в коловоза. Така че този ефект, който министерството гони, че ще събере 240 милиона от данък „вредни храни" според мен няма да се случи", коментира пред БНТ инж. Стойко Кировски, собственик на фирма за плодово-захарни консерви.
Според Кировски, ако новият данък се въведе, трябва да се търси начин фирмите да се компенсират, защото размерът му е в рамките на тяхната печалба.
"Бих предложил при износ в трети страни ние да ползваме някакви да речем субсидии, за да може ние по някакъв начин да компенсираме тези загуби, които ни предстоят", предлага Кировски.
Прогнозата е, че фирмите може да се спасят от фалит ако се повишат цените. Тогава, обаче, ще срещнат отпор от големите търговски вериги.
"Да кажат съгласни ли са да приемат едно повишение на цените от 10% на всички тези браншове, които произвеждат посочените вредни храни", добави той.
От браншовите организации предупреждават още, че данък „вредни храни" само ще насочи потребителите към подобни стоки, които не са по-малко калорични, но не са обхванати от данъка. Това ще се отрази и на конкурентоспособността на сектора и на всички представители на бизнеса.