Всеки четвърти българин в Германия на социални помощи
Секция: СВЯТ
23 Август 2015 09:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всеки четвърти българин в Германия на социални помощи

/КРОСС/ Всеки четвърти българин в Германия живее от социални помощи, оповести вчера пред ДПА шефът на агенцията по заетостта Франк-Юрген Вайзе. Той съобщи също, че по данни от юни т.г. във ФРГ живеят 203 000 български граждани. 85 000 от тях работят. Година по-рано положението е било малко по-добро - всеки пети български гражданин, или 32 000 са разчитали на социална подкрепа. Сега обаче броят им е скочил на 54 000 души, което представлява 27, 6% сто от българите в Германия. Те
обаче са едва 0,8% от всички получаващи помощи в страната. Процентът сред германците на „държавна хранилка" е 7, 5% от трудоспособното население.
Ако се вземе предвид броят на живеещите в недоимък българи, статистиката е друга. Ако от общия брой от 203 хил. нашенци се извадят
работещите и получаващите помощи, се получава разлика от 64 000 души. Това ще рече, че тези хора са заети, но доходите им са под социалния минимум и те по закон получават допълнителни суми. Това означава, че 17, 6% от нашите в Германия не могат да живеят от заработеното и получават социална надбавка. При румънците този процент е едва 5,4. Вайзе поясни също, че много български граждани искали да работят, но това било невъзможно поради липса на квалификация и незнаене на немски език.
Наши и румънци имало най-много в Берлин, Мюнхен, Франкфурт на Майн, Хамбург, Дуисбург и Нюрнберг. На 1 януари м.г. падна бариерата българи и румънци да си търсят свободно работа в Германия. Има обаче ограничение - пристигнали в страната, те имат срок от 3 месеца да си намерят работодател и през това време не получават помощи. Ако в този срок не се устроят на трудовия пазар, нямат друг изход, освен да се завърнат в родината.
Загубилите работата си имат право на обезщетение за безработица, както и всички германци. Ако чужденците от ЕС обаче са работили по-малко от година, обезщетението се изплаща само 6 месеца. След това тези хора се водят като търсещи работа. Социални помощи не им се полагат, пише "Труд".