Най-чистите и най-мръсните плажове по Южното Черноморие
Секция: Анализи
23 Август 2015 10:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Най-чистите и най-мръсните плажове по Южното Черноморие

След като в четвъртък Регионалната здравна инспекция на Бургас съобщи за замърсяване на водата на централния плаж на Лозенец и издаде забрана за къпане, "Дневник" направи справка в здравната служба за стойностите на замърсяване по Южното Черноморие. Микробиологичните анализи за наличие на ентерококи и ешерихия коли се правят по график през една седмица през целия летен сезон на всички регулирани плажове, като резултатите от тях са достъпни на сайта на РЗИ-Бургас.
Наличната информация е за края на юли-началото на август и показва, че навсякъде има замърсявания на морската вода - някои много по-големи от други. Както може да се очаква, установеното количество бактерии, причиняващи стомашно-чревни инфекции, е по-голямо около по-големите черноморски градове и курорти.

На долната граница

В пика на сезона на долната граница по съдържание на бактерии във водата са били част от плажовете около Поморие и Черноморец, също и Дюните, къмпинг "Ахелой" и Силистар до Синеморец. Към последната отчетена дата на изследванията там са установени минималните количества ентерококи и бактерии ешерихия коли - 15 единици на 100 куб. см.
В случая на Дюните и южните плажове на Поморие и Черноморец, както и в Свети Влас и централния плаж на кв. "Крайморие" в Бургас замърсяване е имало по-рано през сезона. Макар и последните отчетени резултати на тези места да са на минимума, през предходните седмици там е имало резки скокове в количеството ешерихия коли, последвани от резки спадове или колебание в стойностите за наличието на бактерията. Същият феномен може да се види в микробиологичните показатели на някои хотелски плажове на Слънчев бряг и Несебър, както и в къмпинг "Ахелой".
Близо до "чисти" със сравнително малки отклонения са и водите на Арапя, Аркутино, къмпинг "Смокиня", Северният плаж на Приморско, Обзор и Равда, Попският плаж и "Оазис" до Царево.
В другия край, с най-голямо количество бактерии на кубичен сантиметър вода според официалните данни са централните плажове на Лозенец, Ахтопол, Царево и Черноморец, централният и източният плаж на Поморие, южните плажове на Китен, Приморско, Несебър, също и част от плажовете на Слънчев бряг и всички около Созопол, включително съседните къмпинги "Златна рибка" и "Градина".
Стойностите, измерени във водите на тези райони, варират между 30 единици на куб. см. ентерококи в Созопол и 197 в Китен и Лозенец. Количеството от бактерията ешерихия коли също варира - от 108 единици на кубичен сантиметър в "Градина", "Златна рибка" и Поморие, през 230-250 в Несебър и къмпинг "Юг", 350-360 в Созопол, Приморско и Ахтопол, до близо 500 в Лозенец и Царево.
В Бургас със завишени стойности на ентерококи и ешерихия коли във водата в началото на август и през по-голямата част от сезона са централният плаж на "Сарафово", и северният и централният плаж на града с под 100 ед/куб см ентерококи и под 200 ешерихия коли, и в по-малка степен - плажът до Черноморските солници (30 - 46).
В Лозенец допустимите стойности бяха надхвърлени, макар че има пречиствателна станция. В петък от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ)-Бургас обясниха, че замърсяването е причинено от заустване на непречистени отпадъчни води от канализационната система на пречиствателната станция в селото.
Според кмета на община Царево Георги Лапчев общината е положила усилия съоръжението да работи и възможното обяснение за замърсяването е друго - това че има много нерегламентирани изхвърляния на фекални води директно в морето.
Забраната за къпане на централния плаж в Лозенец ще остане за неопределен период - докато Регионалната здравна инспекция не вземе две последователни проби, които са в норма. Техническите това може да стане най-рано в сряда, тъй като здравната служба взе проба в петък и ще вземе отново в понеделник, а извършването на микробиологичния анализ отнема 48 часа.