БСП се обяви срещу сливането на спешните центрове на София-област и София-град
Секция: Здраве
24 Август 2015 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП се обяви срещу сливането на спешните центрове на София-област и София-град

/КРОСС/ „От името на местната власт, а чрез колегите-кметове - и от името на жителите на нашите 22 общини, изразяваме несъгласие и заявяваме, че ако и един спешен център бъде закрит и качеството на здравеопазването в София-област се влоши, сме готови да пристъпим към гражданско неподчинение", заяви народният представител от ПГ на „БСП лява България" Корнелия Нинова на съвместна пресконференция с кметове от София-област - на общините Антон, Горна Малина, Правец, Самоков, Златица и Костенец. 

Нинова поясни, че става въпрос за проект на постановление на МС за вливане на Центъра за спешна медицинска помощ от София-област в този в София-град. По нейните думи 16 кметове от областта са дали отрицателно становище по този въпрос и изразяват волята и желанието на населението в своите общини. „За нас това решение е абсолютно неприемливо. Нашата област заема площ от 7059 кв. км с 22 общини. Това е твърде обширна площ с планински релеф. Хората, които живеят там, са 248 хиляди. Решението за вливане ще доведе до влошаване на качеството на обслужване на тези хора и качеството на здравеопазването", посочи Нинова и добави, че на територията на областта няма и Окръжна или Областна болница, защото няма областен център. „Това е единствената област без областен център", припомни депутатът. Шестте общински болници са в трагично състояние и не могат да предложат качествено здравеопазване, отбеляза Нинова.

Аргументите в проекта за решение са абсолютно неприемливи: съкращаване на административни разходи и липса на комуникация между София-град и София-област на спешните помощи. „Щяло да стане по-бързо обслужването от спешните екипи, пише в доклада на министъра. Кой разум може да ми обясни как по-бързо ще стигне линейка от София-град до Копривщица, за което трябва да пътува 1 час и 50 минути най-малко. Логично твърдим, че сегашните спешни центрове, които съществуват в общините, могат по-бързо и по-адекватно да реагират на спешни случай", каза още тя.
Нинова заяви, че има нужда от сериозни промени в здравеопазването, но не това е промяната към по-добро.

„Зад тази промяна вероятно стои друго и ние ще се опитаме да разберем", подчерта депутатът. Тя обобщи, че с готвените промени към двата милиона, които обслужва спешната помощ на София-град ще бъде натоварена с още 250 хиляди души от областта. Депутатът припомни, че през 2005 г. е имало такова решение, което дори е било прието от МС, по него е бил сигнализиран Конституционният съд и решението е било отменено. „Има такъв печален опит, нека управляващите не се опитват да го повтарят", призова тя. По думите й въпросът ще бъде поставен на блиц-контрол следващата седмица.

Кметът на Правец Румен Гунински заяви, че общината има изградена спешна помощ и макар от нея да има какво да се иска, не трябва да се унищожава нещо, в което държавата е вложила средства. Той подчерта, че всяка една линейка се проследява денонощно с JPS и ако закъса, веднага се изпраща друга. „Аз и колегите-кметове от областта не виждаме как ще се съкрати персоналът, който в момента обслужва тази система", заяви кметът на Правец. Гунински се съгласи, че спешната помощ има нужда от подобряване на материалната база и условията на обслужване, но според него там, където няма болници, без спешната помощ, няма как да се подпомогне животът на хората. Той подчерта, че релефът на областта е планински и от община Правец 410 км са „махленски" пътища, по които хора извън региона трудно биха се ориентирали.

„Навсякъде има недостиг на кадри, на техника, на линейки. Цели се единствено и само да се покрие недостигът в София-град, но не и в София-област. Изключително ненавременно и нецелесъобразно се правят тези промени. Притеснява ме и начинът, по който се случват", заяви пред медиите кметът на Самоков Владимир Георгиев. Той обясни, че никой не е потърсил мнението на кметовете от областта преди да се вземе това решение. Той заяви, че като най-голямата община в област София, в Самоков разстоянието от единия край на общината до административния й център е 50 км, така и в другата посока. „Ако се получи сигнал от София и трябва да обслужваме крайните територии на София град - Железница, Гурубляне и всички останали, какво се случва с нашите 24 села и 40 хиляди жители?", попита Георгиев.