Какво работи полицията
Секция: Анализи
25 Август 2015 07:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Какво работи полицията

По случайно стечение на обстоятелствата в рамките на два дни научихме две неща за борбата с бандитизма. И не можахме да останем равнодушни.
Най-напред премиерът даде да се разбере, че няма кой да вкара крадците зад решетките, нито да ги пази, ако са под домашен арест. Тогава ние, без да искаме, се запитахме: а какво работи полицията?
После комисарката Благородна Макева разказа, че колите със сините лампи ще пътуват вече заедно с тия на обикновените граждани, за да ги дебнат да не сбъркат някъде. И ние си останахме в недоумение: защо повечето действия на МВР толкова много приличат на бездействие?!
Ченгетата не всичко могат -то се знае, но и това, което могат, обикновено не го правят. Според това, което ни се съобщава - защото не било тяхна работа.
Ето крадеца Яро - тоя, който беше заснет от камера да задига две коли в столичния кв. „Манастирски ливади" и вбеси министър-председателя, комуто някой бе докладвал, че негодникът е под домашен арест. Г-н Борисов обясни къде е бедата: „Законите са правени така - неслучайно най-много юристи има в парламента - че на практика се шиканира процесът, и с добър адвокат да не понесеш отговорност. И сега така ги промениха, че домашният арест да го пази полицията. В София има 1000 души на домашен арест и подписка. Теоретично -1000 патрула всяка нощ." С други думи: МВР не може - и на практика, и на теория. Оттам потвърдиха: „Нямат ресурс да охраняват всички."
От МВР визират дребните апаши, редовите - ония с по 8-9 висящи дела, които си плячкосват на свобода. За по-едрите като тия, дето разпломбират бензиноколонките и продават фалшиво гориво, г-н Борисов пита Министерството на икономиката и митниците. Би нахокал може би и икономическите ченгета, но те минават метър за сметка на учредения по проблема Координационен център.
И най-големите разбойници - рушветчиите в парламента, магистратурата и правителството, не са в правомощията на полицията. С тях е призвано да се занимава бъдещото Бюро по корупцията на г-жа Кунева.
На полицаите не разчитат и държавниците при заплаха за атентат. За тях НСО има грижата - на които законодателят позволи да бият, да подслушват, да арестуват и да чупят коли, ако им пречат да минат.
Заблудени са, които мислят, че е задача на местното РПУ да потушава етническите конфликти като в Гърмен и Орландовци. Те са социален проблем бе, господа - незаконно строителство, безработица, битова престъпност (не криминална). Търсете Калфин и ДНСК.
А патрулките не са длъжни да бъдат наоколо, когато автохулигани правят гонки. Първо, никъде не го пише. И второ, както казва премиерът - а бащите им къде са да ги възпитат?
Трябвало било също ченгетата да ловят купувачи на гласове. Абе тоя народ акъл има ли? Защо да ги ловят, като ги пускат съдиите, а законът не стига до поръчителите!
Може би за да се компенсира недостатъчната заетост на полицейските служители, им се вмени сега да ловят в движение шофьори нарушители. Обяснимо е. Шофьорите не са крадци, за които МВР няма ресурс, нито терористи, които баретите държат под прицел, нито шпиони, по следите на които е ДАНС, нито мигранти срещу които тръгна армията Те са най-обикновени граждани. Като такива имат две предимства - първо, по-бързо а догонват от бандитите и второ - по-лесно се арестуват.


Коментар на Анна Заркова, "Труд"