По случайно стечение на обстоятелствата в рамките на два дни научихме две неща за борбата с бандитизма. И не можахме да останем равнодушни.
Най-напред премиерът даде да се разбере, че няма кой да вкара крадците зад решетките, нито да ги пази, ако са под домашен арест. Тогава ние, без да искаме, се запитахме: а какво работи полицията?
После комисарката Благородна Макева разказа, че колите със сините лампи ще пътуват вече заедно с тия на обикновените граждани, за да ги дебнат да не сбъркат някъде. И ние си останахме в недоумение: защо повечето действия на МВР толкова много приличат на бездействие?!
Ченгетата не всичко могат -то се знае, но и това, което могат, обикновено не го правят. Според това, което ни се съобщава - защото не било тяхна работа.
Ето крадеца Яро - тоя, който беше заснет от камера да задига две коли в столичния кв. „Манастирски ливади" и вбеси министър-председателя, комуто някой бе докладвал, че негодникът е под домашен арест. Г-н Борисов обясни къде е бедата: „Законите са правени така - неслучайно най-много юристи има в парламента - че на практика се шиканира процесът, и с добър адвокат да не понесеш отговорност. И сега така ги промениха, че домашният арест да го пази полицията. В София има 1000 души на домашен арест и подписка. Теоретично -1000 патрула всяка нощ." С други думи: МВР не може - и на практика, и на теория. Оттам потвърдиха: „Нямат ресурс да охраняват всички."
От МВР визират дребните апаши, редовите - ония с по 8-9 висящи дела, които си плячкосват на свобода. За по-едрите като тия, дето разпломбират бензиноколонките и продават фалшиво гориво, г-н Борисов пита Министерството на икономиката и митниците. Би нахокал може би и икономическите ченгета, но те минават метър за сметка на учредения по проблема Координационен център.
И най-големите разбойници - рушветчиите в парламента, магистратурата и правителството, не са в правомощията на полицията. С тях е призвано да се занимава бъдещото Бюро по корупцията на г-жа Кунева.
На полицаите не разчитат и държавниците при заплаха за атентат. За тях НСО има грижата - на които законодателят позволи да бият, да подслушват, да арестуват и да чупят коли, ако им пречат да минат.
Заблудени са, които мислят, че е задача на местното РПУ да потушава етническите конфликти като в Гърмен и Орландовци. Те са социален проблем бе, господа - незаконно строителство, безработица, битова престъпност (не криминална). Търсете Калфин и ДНСК.
А патрулките не са длъжни да бъдат наоколо, когато автохулигани правят гонки. Първо, никъде не го пише. И второ, както казва премиерът - а бащите им къде са да ги възпитат?
Трябвало било също ченгетата да ловят купувачи на гласове. Абе тоя народ акъл има ли? Защо да ги ловят, като ги пускат съдиите, а законът не стига до поръчителите!
Може би за да се компенсира недостатъчната заетост на полицейските служители, им се вмени сега да ловят в движение шофьори нарушители. Обяснимо е. Шофьорите не са крадци, за които МВР няма ресурс, нито терористи, които баретите държат под прицел, нито шпиони, по следите на които е ДАНС, нито мигранти срещу които тръгна армията Те са най-обикновени граждани. Като такива имат две предимства - първо, по-бързо а догонват от бандитите и второ - по-лесно се арестуват.
Коментар на Анна Заркова, "Труд"