София /КРОСС/ Според Закона за прякото участие, когато едновременно се провеждат и избори, и референдум, партиите, които се регистрират за съответните избори, могат да използват служебно своята регистрация, за да се заявят като страна и в самия референдум, каза пред БНР Антоанета Цонева - председател на УС на Института за развитие на публичната среда.
Що се отнася до правата на партиите и коалициите, и инициативните комитети, тя каза, че всяка съпоставка между едните и другите субекти в момента сочи силна неравнопоставеност.
„Ако разгледаме сроковете - партиите събират своите подписи, за да се явят на избори, тези минимум 2500 подписа, от 4-ти август. Те трябва да подадат своите документи до 9-и септември. Инициативните комитети могат да събират подписи едва от днес, защото решението за това каква е процедурата, излезе преди два дни, а всъщност те трябва да подадат своите подписи и всички съпровождащи документи, които не са никак малко, до 14-и септември. А подписите също са 2500. За да се регистрира инициативен комитет за едната или другата теза, той трябва да бъде от не по-малко от 21 души", заяви тя.
По думите й формулярите също са различни
„Електронното гласуване силно засяга българските граждани, които живеят в чужбина. За да могат те да се включат в събирането на подписи и в участието на инициативни комитети - те не биха могли да го направят никак лесно, защото всичко е на хартия. Те нямат никакъв вариант да използват електронни формуляри. Това е абсолютен парадокс", посочи Цонева.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев от своя страна заяви, че според него няма дискриминация по отношение на инициативните комитети.
„Ние в ЦИК, след обсъждането, приехме, че, тъй като това е един национален референдум, с оглед и броя на подписите, следва да бъдат равнопоставени всички участници в референдума в събирането на 2500 подписа, то инициативният комитет следва да бъде в този състав, както е съгласно нашето решение", каза Андреев.
На въпрос на Цонева, дали ако хората се подписват на подписка за референдум, техният подпис ще бъде изключен, ако те са положили подпис в подкрепа на партия, която се явява на избори и референдум, Андреев отговори:
На първо място, двете подписки са отделни - едната подписка е за изборите, другата е за референдума. Тези участници, които ще участват в изборите, които представят заявление за регистрация в референдума - те представят една подписка и с нея се ползват за регистрацията, която ще е в референдума.
Ако обаче пожелаят да се включат в инициативен комитет, извън партийната подписка, не могат да го направят.