Българинът се оказва незащитим в пипалата на имотната мафия
Секция: Коментари
25 Август 2015 11:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българинът се оказва незащитим в пипалата на имотната мафия

Проблемът с бездомниците в България е от около 25 г. В началото на прехода над 90% от хората у нас имаха собствени жилища. Това бе в рязък контраст с картината в развитата западна част на Европа, където делът на хората със собствени жилища бе значително по-малък.

През последните над 20 г. в страната ни, но и на други места по света, се разви един общ процес на концентриране на доходи и богатство, включително и на жилища, въпреки че имаше т.нар. имотен бум или балон, основно - чрез кредити. За съжаление, впоследствие част от тези хора в САЩ отидоха на палатки, когато се спука "балона", поради невъзможността на хората да плащат ипотеките си.

У нас също се задълбочи процеса на разслоение - една малка част придобиха много имоти, които отдават под наем, а други загубиха дори единственото си жилище, заради зле планирани и трудни за плащане банкови заеми. Този сектор отразява цялостната икономическа и социална ситуация в България. Допълнителни усложнения внесе т.нар. имотна мафия, която ускори процеса с незаконното отнемане на жилищата на хора в затруднение. Това не е единствената причина, която направи мнозина българи бездомници. Икономическите условия също вгорчиха живота на сънародниците ни, част от които бяха принудени да се разделят с жилищата си, залагайки ги за непосилни заеми.

Към столицата в рамките на тези две десетилетия се насочиха много хора от периферията на страната в търсене на препитание и добра работа. За част от тях бе извънредно трудно да поддържат жилище под наем и когато се стекат неблагоприятни обстоятелства оставането без работа и без покрив се превръща в реалност.

Наскоро правихме изследване, насочено към просещите хора и се оказа, че повечето от тях са бездомни, с незначителни изключения. За нас като анализатори тези явления са крайни форми на социално изключване и маргинализация.

Къде е тук ролята на държавата?

За социалната й функция дори не искам да повдигам въпрос - тя се подразбира. Но смятам, че е длъжник на всички ни по отношение на почти безнаказаните престъпления, които се извършват от имотната мафия. Смятам, че има цяла мрежа от групи, често с тайната подкрепа на държавни служители, институции и юристи, която върши тези измами спрямо беззащитни по една или друга причина българи. Ако нямаше тяхно участие тези престъпления не биха се случвали. Оказва се, че обикновеният българин е незащитим в ситуациите, в които го въвличат пипалата на този октопод, а частната собственост у нас изобщо не е неприкосновена, както е по основния закон в държавата. Да, собствеността е защитена... но не за всички.

Участниците в тези престъпни мрежи отнемат не само жилища, но и фирми, корпоративни хитреци прехвърлят огромни дългове на роми, бедни пенсионери пък страдат от крадци и телефонни измамници. И в края на тази верига буксува съдебната система, което е истинска трагедия за тези хора.

Справянето с бездомничеството и просията има едно име - икономическо възстановяване на страната и социалното й нормализиране.

А ако не бъде прекратена концентрацията на доходи и богатство в ръцете на шепа избрани, специално за България, страната ни ще продължава да се срива все по-надолу и по-надолу в класациите за стандарт на живот и индекс за човешко развитие. Такъв обрат, обаче, обхваща голям списък от неотложни промени.

В този жесток процес се намесва и проблемът с бежанците. За съжаление, нашите бедни също са засегнати от тази вълна, но когато отиват да търсят късмета си в други страни. Те имат същите трудности като бежанците, когато мигрират зад граница - търсят работа, препитание и когато не намерят създават или попадат в гета, започват да просят.

Не мога да прогнозирам дали и кога България ще почувства осезателно признаците на бежанската криза, но като гледам какво става в Македония, се опасявам за близкото бъдеще...

Коментар на проф. Духомир Минев, председател на Европейската анти-бедност мрежа - България, пред БГНЕС