НИМ с вход свободен на Съединението
Секция: КУЛТУРА
25 Август 2015 12:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НИМ с вход свободен на Съединението

София /КРОСС/ На 6 септември, когато ще честваме 130 години от Съединението на България, вратите на Националния исторически музей (НИМ) ще бъдат отново празнично и свободно отворени за посещение за всички почитатели на историята, съобщиха от ръководството на музея.
В празничния ден, в който цяла България по традиция празнува обединяването на Княжество България и Източна Румелия, осъществено през есента на 1885 г., с което изстрадалият ни народ смело отхвърли една огромна несправедливост, наложена ни с Берлинския договор, посетителите на НИМ ще могат да видят и както прочутото Панагюрско, така и Боровското съкровища, които само допреди месец бяха експонирани в Лувъра в рамките на впечатляващата ни изложба „Епопея на тракийските царе - археологически открития в България". Тракийското съкровище от Летница, както и забележителното съкровище от Златиница - Маломирово с многобройни златни и сребърни накити и съдове и с пълното бойно въоръжение на тракийски владетел, живял в средата на IV в.пр.Хр., които също гостуваха с голям успех в Лувъра, отново са експонирани в залите на НИМ и ще могат да бъдат оценени от всички, които решат да посетят музея в деня със свободен вход - 6 септември.
Работното време на НИМ в деня със свободен вход е: 9:30 - 18:00 часа.
От НИМ напомнят, че Денят на Съединението е празник, с който всички трябва да се гордеем, но не бива нито за миг да забравяме и уроците от този незабравим исторически акт на всеобщ духовен подем и единение на българския народ. Един от най-важните, непреходни уроци на Съединението е, че и политиците ни в това съдбовно време бяха на висота и въпреки че имаха различни убеждения и партийни пристрастия, те пренебрегнаха, загърбиха личните си вражди и противоречия в името на осъществяването на голямата национална цел - обединението на България.
Националният исторически музей (НИМ) е един от най-големите музеи на Балканите с над 650 000 паметници на културата и огромен археологически и исторически архив. Колекциите му са неговото най-голямо богатство, те съдържат материали от праисторическо време до наши дни.