/КРОСС/ Над 10 млн. лв. са средствата, които са били привлечени и инвестирани в община Камено по различни европейски програми през последните четири години.
Анализите показват, че парите са били насочени основно за развитие на градската среда в Камено, във водния цикъл на село Кръстина, енергийната ефективност в училища и детски градини в общинския център и селата Трояново и Русокастро.
За качеството на изпълнението на проектите говори най-добре фактът, че по нито един от тях не е била наложена санкция.
В момента общинска администрация очаква „отварянето" на новите мерки в следващия програмен период, за да кандидатства с вече наълно готовите проекти за изграждане на нова водопроводна мрежа в Трояново, Тръстиково и Полски извор, както и за основен ремонт на пътните отсечки „Русокастро-Константиново" и „Полски извор-Черни връх".
Общината вече е завела дело срещу Фонд „Земеделие" , за да си възвърне 700 000 лв. с лихвите, които е принудена да заплати на фирма изпълнител на проект, завършен през 2008 год.
До момента са погасени над 400 000 лв. , а за останалите има готов погасителен план, одобрен от общинския съвет. Задължението е формирано заради отказ на Агенция „САПАРД" да изплати на 27 общини в страна, една от които и община Камено, общо 27 млн. лв. Няколко от общините вече са спечелили исковете си срещу земеделския фонд и са възвърнали средствата си. Това предстои да направи и общинската администрация в Камено.
Според кмета инж. Стефан Бонев е недопустимо да се тиражира тезата ,че община Камено е най-бедната в Бургаска област, защото подобно твърдение не почива на истината.
В община Бургас се разпределят 737 лв. годишно бюджетни средства на глава от населението ,а в Камено 690 лв., значително повече от тези показатели в Айтос, Руен и Сунгурларе.
Най-голяма част от приходите в бюджета се генерират от таксите и данъците, които заплаща нефтопреработващата компания ЛУККОЙЛ, както и постоянно увеличаващия се брой фирми в в сферата на зърнопроизводството