София /КРОСС/ Темата с по-ниското ДДС върху лекарствата не се обсъжда за първи път. Има три сезонни теми по отношение на лекарствата: цената на противогрипните прахчета, бюджетът на Касата и ДДС. Всяка година, когато сме в бюджетно планиране, се появява и този въпрос, коментира пред БНТ проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Лекарствата не са обикновена стока и не могат да бъдат облагани със същото ДДС, посочи той. Според него основният проблем е неосъзнаването на намаляването на ДДС-то върху медикаментите.
460 млн. в. е платила НЗОК от началото на годината до месец юли., 72 млн. са ДДС. Очертава се един сериозен дефицит от 45 млн. лв. по отношение на парите за лекарства. За да няма всяка година актуализация на бюджета, най-лесният вариант е намаляване на ДДС в частта, платена от касата за лекарства по лекарско предписание.
Не искаме премахването на ДДС върху всички лекарства. Да се въведе диференцирана или нулева ставка само върху лекарствата, заплащани от НЗОК. Ако не се наблюдават положителни промени, нещата могат да се върнат в изходно ниво. Но могат да продължат мерките, заяви той.
Въпрос на политическо решение и на решението на премиера. Касае се за няколко километра магистрали, каза още проф. Гетов.
Разходите на лекарства нарастват, има свръхпредписване на медикаменти, преосигуряване на пациентите с лекарствена терапия, което не е полезно както за бюджета, така и за самия пациент, подчерта шефът на Българския фармацевтичен съюз.