Велев: Все по-малко работещи ще плащат пенсията на все повече пенсионери в бъдеще
Секция: ИКОНОМИКА
26 Август 2015 14:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Велев: Все по-малко работещи ще плащат пенсията на все повече пенсионери в бъдеще

София /КРОСС/ Става дума за технически въпроси, фундаментът е уреден в Кодекса за социално осигуряване и въпросите касаят всъщност родените след 1959 година само. Тези, които се осигуряват в универсални пенсионни фондове. Това каза пред БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, който по време на дискусията на Тристранен съвет отправи критика и заяви, че има някои спорни текстове, които пораждат съмнение, че движението на средствата не е достатъчно равнопоставено.
Нашите притеснения са свързани именно с това спазване на информирания избор. Така както са уредени разпоредбите, различен е редът за прехвърляне в двете посоки - от капиталовия стълб към солидарния.
Велев поясни, че прехвърлянето към първия стълб на Държавното обществено осигуряване става много лесно, но обратното - трудно. И много трудно е прехвърлянето от един фонд в друг, допълни още той и подчерта, че при самото прехвърляне не е необходимо лицето да е запознато досега къде се е осигурявало, нито каква е сумата по неговата партида:
И заради това не можем да говорим, че се предполага информираност на такъв избор. Това са някои основания да твърдим, че не са равнопоставени, както и движението в двете посоки не се извършва по един и същи начин.
Председателят на АИКБ изтъкна и недостатък на Сребърния фонд, в който се прехвърлят индивидуалните партиди от капиталовия стълб от пенсионния фонд, когато лицето избира да се осигурява само в държавната система:
Сребърният фонд приема тези средства, но той не е обособено юридическо лице със своя администрация и всъщност по тази причина е предвидено да докладва на Министерството на финансите индивидуални данни, включително лични, за лицата, които са прехвърлили своите партиди, включително и сумите. То не е институция като НОИ или НАП, която да е създадена и предвидена законно да оперира и съхранява лични данни, както и да пази тайната за съответните лица.
Председателят на АИКБ заяви още, че публичните финанси са в добро здраве и не бива нормативната уредба да създава предпоставки за промяна на тази тенденция:
Няма причини непосредствено да се опасяваме за натиск масово да се прехвърлят партиди от пенсионните фондове към държавното осигуряване, тъй като няма обективна необходимост за такъв натиск. Фискалният резерв е в много добро състояние - от порядъка на 11 милиарда. Има и излишък, вместо дефицит в бюджет.
Според Велев, развитието на капиталовия стълб е основен въпрос, тъй като бъдещата демографската картина показва, че все по-малко работещи ще плащат пенсията на все повече пенсионери, а спестяването на пари в индивидуални партиди в капиталов фонд трябва да се насърчава, а не хората да разчитат на утрешната държава, че ще им осигури високата пенсия.
Васил Велев подчерта, че е необходимо да се повиши финансовата култура и образование на хората, които смятат, че един пенсионен фонд не може да фалира. Могат да се обезценят партидите предвид на финансови кризи, но в дългосрочен план пенсионните фондове осигуряват положителна доходност. Това е обособено имущество от управляващите дружества, допълни Велев.