/КРОСС/В Сирия „Ислямска държава" е основен генератор на бежански потоци. Трябва да се насочат усилията ни там. Това каза в ефира на БНТ министърът на външните работи Даниел Митов.
Според него мерките, които се предприемат срещу ИДИЛ, очевидно не дават резултат.
Безкрайно притеснителен е този факт, заяви Митов.
Европа трябва да започне много ясно да дефинира отношение. Мерките, които до момента бяха очертани, подчертават някакво справяне с последствията отколкото самите причини. А причините са ясни, смята той.
На ниво ЕС трябва да започнем да си даваме сметка, че процедурно до момента не работим заедно и хомогенно, каза още той.
Според дипломата нашите граници са много по-сигурни от границите в региона и България си е дала сметка за потенциалните опасности. Митов увери, че има сериозни аргументи да твърди, че границите ни са добре охраняеми.
„Не бих тръгнал да обвинявам когото и да било - нито Гърция, нито Македония. Подобен наплив в един момент беше неочакван за македонските власти. Ясно е, че Македония беше използвана като транзит, но никога не се беше изправяла пред такъв огромен брой хора", посочи Митов. Според него, именно това е породило голям проблем. „Регионът трябва да се интегрира в това отношение. Ще се опитаме по всякакъв начин да им окажем съдействие, както в ЕС, така и по двустранна линия. Не можем да игнорираме факта, че съседите ни имат проблем, трябва да им помагаме", каза още Даниел Митов.
Външният министър коментира и предстоящите през октомври избори у нас.
Призовавам политическите партии, участващи в изборния процес, да попълнят своите квоти в секционните избирателни комисии в чужбина, доколкото е възможно. Това ще намали тежестта върху администрацията до някаква степен и е безкрайно необходимо, каза той.
Даниел Митов припомни, че отпадна ограничението референдуми да се провеждат само на територията на България и посочи, че секциите, които трябва да се отворят са голям брой. Опасяваме се обаче, че в някои държави няма да има особен интерес, допълни той. МВнР работи тясно с ЦИК по решаването на този проблем, за да се види дали е възможно да се направи така, че секциите в чужбина да съответстват на интереса на хората.
„Имаме проблем с попълването на самите Секционни избирателни комисии. На последните парламентарни избори ни се наложи да помолим хората от държавната администрация да се включат в организацията и да попълнят Секционните избирателни комисии", допълни Митов. Той посочи, че за него електронното гласуване е нещо, което е съвсем нормална част от бъдещето на изборния процес. „Категорично смятам, че голяма част от хората симпатизират на един такъв избор", коментира още Даниел Митов.