Споразумението за сътрудничество във военната област затвърждава специалните отношения между България и Полша
Секция: ПОЛИТИКА
28 Август 2015 17:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Споразумението за сътрудничество във военната област затвърждава специалните отношения между България и Полша

/КРОСС/ Подкрепата на Република Полша за запазването на оперативните способности на българските изтребители МиГ-29 затвърждава специалните отношения, които България изгражда с Полша, заяви президентът Росен Плевнелиев по време на срещата с вицепремиера и министър на националната отбрана на Република Полша, Томаш Шемоняк, съобщава пресцентърът на „Дондуков" 2.

„Вие поставихте началото на тази инициатива при работното си посещение си в Гданск през май т.г. и заедно ще я изпълним", заяви вицепремиерът Шемоняк. Той подчерта, че Полша осъзнава колко важно е за България да съхрани летателния ресурс на изтребителната си авиация и ще направи всичко възможно, за да отговори на тези очаквания.

Подписаното днес двустранно Споразумение за сътрудничество във военната област, както и Писмо за намерение между Министерството на отбраната на Република България и министъра на националната отбрана на Република Полша за военно-техническо сътрудничество, създават широки перспективи за развитие на партньорството в сферата на отбраната, беше позицията на президента. „Възприемаме тези споразумения не само като средство за удължаване на ресурса на българската изтребителна авиация, но и като инструмент за задълбочаване на сътрудничеството както в областта на отбранителната индустрия, така и в редица други сфери", заяви още държавният глава.

Променената среда на сигурност в Източна Европа налага по-тясно взаимодействие и задълбочаване на интеграцията между държавите от източния фланг на НАТО, посочиха президентът Плевнелиев и вицепремиерът Шемоняк.

„Решени сме да изпълним поетите ангажименти на Срещата на върха на НАТО в Уелс и постепенно да увеличим средствата за отбрана до 2% от БВП, като се отчитат икономическите възможности на страната", подчерта държавният глава.

Президентът заяви, че постигната днес договореност е резултат и от проведеното по негова инициатива заседание на Консултативния съвет за национална сигурност през април т.г., на което с пълно политическо съгласие беше взето решение за отделяне на достатъчно средства за инвестиции в отбранителни способности и тяхното използване за рязко повишаване на съвместимостта на българските Въоръжени сили с армиите на партньорите ни в НАТО. Държавният глава отбеляза, че по този начин ще се намали и зависимостта на България от доставки на въоръжение само от един доставчик.

България и Полша споделят общи позиции по всички водещи теми от дневния ред на ЕС и НАТО и са готови да задълбочат своето сътрудничество, беше подчертано още по време на срещата.

Президентът Плевнелиев изрази увереност, че активният диалог между президентските институции на двете държави ще продължи и в мандата на президента Анджей Дуда.

Вицепремиерът Шемоняк предаде на българския държавен глава поздрави от президента на Полша (2010-2015 г.) Бронислав Коморовски и уверенията на полския държавен глава Анджей Дуда, че постигнатите двустранни договорености и съвместни инициативи ще бъдат продължени.

Обща беше оценката, че засиленият миграционният натиск върху външните граници на ЕС представлява европейски проблем и дълготрайно явление, чието решение изисква солидарност и съвместни действия от всички европейски държави.