/КРОСС/ Шестима доброволци от САЩ, Франция и Германия се изолираха напълно за една година от външния свят в научен комплекс на склона на спящия вулкан Мауна-Лоа на остров Хавай, където релефът наподобява марсианския.
Специалисти от НАСА и Хавайския университет смятат, че експериментът ще помогне за подготовка на първия полет на хора до Червената планета, предадоха световните агенции.
Най-продължителният досега експеримент, имитиращ полет до Марс, бе „Марс-500", извършен в Русия през 2010-2011 г., при който шестима доброволци от Русия, Франция, Италия и Китай бяха в пълна изолация 520 денонощия - колкото ще отнеме отиването и връщането до Марс.
Новият „марсиански" екипаж бе избран след конкурс за млади учени и в него влязоха трима мъже и три жени. Командир стана американката Кармел Джонсън, която е специалист по почвознание и екология. Заедно с нея в доброволно заточение ще живеят физик, инженер, биолог, лекар и архитект, който мечтае да проектира постоянен жилищен комплекс на Марс. Учени прогнозират, че първият пилотиран полет до Марс може да бъде извършен през `30-те години на ХХІ век.
Двуетажната сграда-изолатор се намира на 2,6 км над морското равнище. Тя има форма на купол с височина 7 м и диаметър 12 метра. На първия етаж е лаборатория и други общи помещения, а на втория са миниатюрни спални. Шестимата ще могат да излизат веднъж седмично от капсулата, но само в скафандри. Ще се хранят с космическа храна - замразена, изсушена или консервирана. Ще използват водата изключително икономично и ще имат ограничен достъп до интернет, при който ще трябва да чакат по 20 минути за изпълнение на командите. Експериментите с капсулата започнаха през 2013 година. Два екипажа изкараха там последователно по четири месеца, а трети - двойно по-дълго. За целта досега са похарчени 1,3 млн. долара, а новият експеримент ще струва още 1 млн. долара.