Пространства за хора
Секция: КУЛТУРА
29 Август 2015 18:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пространства за хора

/КРОСС/ Архитектурното студио ММXX на Магдалена Матанова и Христо Хаджиганчев стои зад красивата офис сграда във Варна, която това лято обиколи социалните мрежи като добър пример за съвременно строителство от подобен мащаб в България. Познаваме ги като автори на минималистичната вила тип бунгало край Камен бряг, от различни жилищни интериори и от уютното оформление на знаковото кафене artnewscafe в Пловдив.
За свой любим проект младите архитекти посочват последния - този с административни функции в Гръцката махала в центъра на Варна. Тази постройка най-добре определя стила им на работа и амбицията им да създават архитектура според средата, търсената функция и желанията на клиента.

 

- Как се случи проектът?
- Имахме по-малки успешни общи проекти със собственика на офис сградата във Варна. Заданието ни в случая беше административна сграда. В този район има много постройки на общинската администрация, както и много офиси, близо е до жп гарата и пристанището. Специфичното е, че сградата е в историческия център на Варна и беше необходимо съгласуване с „Паметници на културата".

- Каква е връзката на сградата със заобикалящата я среда на гръцката махала?
- Anchor има два основни принципа за третиране на нови сгради в историческа среда - контраст и нюанс. Или да се направи нещо изключително модерно, което да се отличава от средата, или пък то да е с елементите, характерни за нея. В нашия случай парцелът беше много малък и решихме, че детайлите на една модерна сграда ще са много по-деликатни и подходящи като обем. Естетиката е максимално неутрална. Фасадата буквално отразява околната среда.

- Стъклото преобладава като материал. Защо се спряхте на него?
- Обектът е в центъра на града, където има сгради на пет-шест етажа, някои от които са паметници на културата, други са нови. Има и много дървета, a улиците са тесни и светлината не достига. От друга страна, гледките са изключителни. Редуването на матово и прозрачно стъкло ни позволи да подчертаем тези гледки, да запазим уединението на работещите вътре и да вкараме максимално светлина отвън.

 

- Колко време работихте?
- Идейният проект стана бързо. Още когато видяхме мястото, се роди и идеята. С всички усложнения по време на строителството и с няколко прекъсвания може би ни се събират три-четири години от началото до завършване на строителството.
- Най-същественият проблем беше, че първият етаж на сградата е разположен на височина само 3 м от морското равнище, а ние имаме подземен етаж. При оглед на съседните подземни етажи екипът установи, че те всички са наводнени. Когато строителите започнаха да копаят, ситуацията беше като с пясъчен замък на брега на морето, водата отмиваше и заличаваше всичко.

- Каква промяна бихте желали да видите в нашата среда?
- Искаме да живеем в спокойна, интелигентна среда. Важно е да се обръща повече внимание на детайлите и да се отнасяме с уважение към културното наследство. Стремим се към архитектура, която не робува на модата и егото на архитекта. Харесваме изчистените, но човешки пространства, които не натрапват форма, посредственост и лош вкус.

 

Капитал Light