/КРОСС/ Архитектурното студио ММXX на Магдалена Матанова и Христо Хаджиганчев стои зад красивата офис сграда във Варна, която това лято обиколи социалните мрежи като добър пример за съвременно строителство от подобен мащаб в България. Познаваме ги като автори на минималистичната вила тип бунгало край Камен бряг, от различни жилищни интериори и от уютното оформление на знаковото кафене artnewscafe в Пловдив.
За свой любим проект младите архитекти посочват последния - този с административни функции в Гръцката махала в центъра на Варна. Тази постройка най-добре определя стила им на работа и амбицията им да създават архитектура според средата, търсената функция и желанията на клиента.
- Как се случи проектът?
- Имахме по-малки успешни общи проекти със собственика на офис сградата във Варна. Заданието ни в случая беше административна сграда. В този район има много постройки на общинската администрация, както и много офиси, близо е до жп гарата и пристанището. Специфичното е, че сградата е в историческия център на Варна и беше необходимо съгласуване с „Паметници на културата".
- Каква е връзката на сградата със заобикалящата я среда на гръцката махала?
- Anchor има два основни принципа за третиране на нови сгради в историческа среда - контраст и нюанс. Или да се направи нещо изключително модерно, което да се отличава от средата, или пък то да е с елементите, характерни за нея. В нашия случай парцелът беше много малък и решихме, че детайлите на една модерна сграда ще са много по-деликатни и подходящи като обем. Естетиката е максимално неутрална. Фасадата буквално отразява околната среда.
- Стъклото преобладава като материал. Защо се спряхте на него?
- Обектът е в центъра на града, където има сгради на пет-шест етажа, някои от които са паметници на културата, други са нови. Има и много дървета, a улиците са тесни и светлината не достига. От друга страна, гледките са изключителни. Редуването на матово и прозрачно стъкло ни позволи да подчертаем тези гледки, да запазим уединението на работещите вътре и да вкараме максимално светлина отвън.
- Колко време работихте?
- Идейният проект стана бързо. Още когато видяхме мястото, се роди и идеята. С всички усложнения по време на строителството и с няколко прекъсвания може би ни се събират три-четири години от началото до завършване на строителството.
- Най-същественият проблем беше, че първият етаж на сградата е разположен на височина само 3 м от морското равнище, а ние имаме подземен етаж. При оглед на съседните подземни етажи екипът установи, че те всички са наводнени. Когато строителите започнаха да копаят, ситуацията беше като с пясъчен замък на брега на морето, водата отмиваше и заличаваше всичко.
- Каква промяна бихте желали да видите в нашата среда?
- Искаме да живеем в спокойна, интелигентна среда. Важно е да се обръща повече внимание на детайлите и да се отнасяме с уважение към културното наследство. Стремим се към архитектура, която не робува на модата и егото на архитекта. Харесваме изчистените, но човешки пространства, които не натрапват форма, посредственост и лош вкус.