В. Христова: В одита на Стратегията за научни изследвания има ужасяващи неща
Секция: Наука
30 Август 2015 13:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
В. Христова: В одита на Стратегията за научни изследвания има ужасяващи неща

/КРОСС/ Сметната палата е готова да изпълни изискванията на Закона за противодействията на корупцията, когато бъде приет, тъй като дирекция „Публичен регистър" и в момента функционира, каза председателят на Сметната палата Цветан Цветков в интервю за предаването „Неделя 150" на БНР. Дирекцията, която установява несъответствия между информацията в публичните регистри и декларациите, подадени от висшите държавни длъжности, ще се влее в новото антикорупционно бюро, обясни той: „Когато законът влезе в сила и се създаде Националното бюро за противодействие на корупцията, Дирекция „Публичен регистър" ще се влее в него и ще продължи да функционира, но с по-разширени правомощия. Ще премине изцяло, с наличния щатен състав - 18 човека. Както съм казвал и преди, те нямат разследващи функции, нямат достъп до банкова тайна и поради това една част от информацията, която подават лицата, заемащи висши държавни длъжности, не може да бъде проверена - например депозитите в банките, кредитите, които ползват. Като се конструира новият орган, надявам се вече и тази информация да бъде обект на контрол".

Целта на одита на Палатата за изпълнението на Националната стратегия за научни изследвания е била да се установи дали системата, изградена в МОН, позволява ефективно постигане на целите на стратегията. Общият извод е бил, че системата, като цяло, не функционира достатъчно ефективно, каза Цветков: „Нашият извод не е, че няма контрол по отношение на функционирането на Фонд „Научни изследвания", а че цялата система, включваща и този фонд, и МОН и редица други организации, като БАН и т.н. няма координация и не функционира достатъчно ефективно".

Велиана Христова - журналист от в. Дума обобщи: „Това, което видяхме в одита на Сметната палата, е ужасяващо. Даже аз не съм си представяла, че е в такива размери. Най-обобщено казано - Законът за насърчаване на научните изследвания е непълен, недостатъчен, недобър. Дори това, което е предписано в него, със поправките от 2010 г., не се изпълнява. Ако говорим конкретно за фонд „Научни изследвания", там има ужасяващи неща. Изобщо не е действал Националният съвет за наука и иновации, предвиден в Стратегията. Трябвало е да има, но няма и съгласуване с Дирекция „Наука" на МОН, на която е вменено да упражнява контрол върху Фонда". Всяка година министърът е длъжен да внася в МС доклад за състоянието на научните изследвания в страната и за състоянието на фонда, но такъв не е внасян през годините след 2011 година. За този период са се сменили шестима министри. Липсва и правилник за оценяване на научната дейност и фонда.

Според Христова в подробния доклад липсва информация за източване на Фонда в края на 2012 г.: „За мен това е скриване на най-големият проблем на Фонда, от който всъщност започнаха големите скандали във Фонда. Това скриване, за мен, е заради това, че в момента управляваща е същата сила, която беше и тогава".

Проф. Емил Хорозов - бивш ръководител на Фонд „Научни изследвания", коментира, че след като не се употребяват правилно, е трудно да се каже дали парите за наука са малко, или много: „Щом така се употребяват, значи са много. Трябва, сигурно, никак да не се дават, за да се научат тези, които управляват Фонда, да управляват правилно пари". Според него в доклада са скрити много нарушения във Фонда, които „приличат на престъпления". Например, за 22 проекта Върховният административен съд е решил, че са с нарушения и че трябва да се анулират. Не съм чул досега някой да е поискал тези пари обратно. Става въпрос за много, много пари. Най-вероятно са поне за 4-5 милиона. Одитът, за да се стигне до съда, е бил направен от Финансовата инспекция на МС. Той е посочвал, че не само тези 22, а всички проекти са класирани „неясно как", допълни Хорозов. Половината от проектите на учените не са били допуснати до рецензия заради неправилно попълнени документи, коментира той и предположи, че е това е направено „за да се нагласят свои хора". Спечелили са и проекти, с по-малко точки от други, които са били отхвърлени: Как да пресметнем кои трябва да се класират и кои - не. Затова казвам - 100% са класирани неправилно. Всички тези пари трябва да се върнат или да се прегледа отново. Тези, които са раздавали парите, трябва да отговарят. Това ас тогавашният управител Христо Петров и председателя на Изпълнителния съвет - г-н Рангел Гюров. Гюров е личен приятел на бившия министър на образованието Сергей Игнатов, коментира ученият. Работата във фонда е индикатор за ставащото в държаната, категоричен бе той и добави, че нещата във ФНИ не е трудно да бъдат поправени.

Според Христова един от начините за източване на Фонда е когато фирми, които нямат научен капацитет, печелят конкурсите, а наемат учени „на частно" преподаватели от ВУЗ.