/КРОСС/От днес до 14 септември Централната избирателна комисия /ЦИК/ приема документи за регистрация на инициативни комитети, партии и коалиции за участие в информационно-разяснителната кампания за референдума.
Въпросът е да има ли или не електронно гласуване. Успоредно с това, до 9 септември, продължава регистрацията за участие в местните избори.
Кампанията за референдума съвпада с тази за местна власт.
Изборите и референдумът са насрочени за 25 октомври, заедно с тези за кметове и общински съветници.
Референдумът ще е валиден, ако гласуват толкова хора, колкото на последните парламентарни избори и от тях 50% плюс един отговорят с "да" на въпроса.
В парламентарните вот миналата година гласа си заявиха 3 500 585 души. Толкова трябва да стигнат до урните и на 25 октомври, за да е валиден референдумът. Освен това поне половината от тях да са отговорили положително.
Ако обаче са гласували по-малко гласоподаватели, отколкото избиратели в последните избори за НС, но поне 20% от тях са отговорили с "да", предложението се внася в НС за разглеждане, посочи пред БНТ Камелия Нейкова - говорител на ЦИК.
"За" или "против" електронното гласуване може да агитират както партии и коалиции, така и инициативни комитети.
Българите в чужбина ще могат да гласуват в повече избирателни секции. Освен в дипломатическите и консулските представителства, те ще могат да пуснат гласа си и на други места, стига преди това поне 40 души са заявили, че ще участват във вота.
Ще има така наречените автоматични избирателни секции - това са секциите, където в предходни пет години при избори са гласували поне 100 избиратели и техният брой е над 400 - това са автоматичните, посочи още Нейкова.
За референдума ще гласуваме с отделна бюлетина. Тя ще е добре защитена от фалшификации .
Така ще изглежда бюлетината, с която ще гласуваме в националния референдум. Въпросът, на който трябва да се отговори с "да" или "не". Гласуването е със знак Х или V, така както ще гласуваме в изборите и отбелязано с химикал, пишещ със син цвят, обясни говорителят на ЦИК.
След като отбележим предпочитанията си, бюлетината се поставя в плик и се пуска в урната.