Ноев: Бежанските потоци са по-голяма заплаха за националната сигурност, отколкото кризата в Украйна
Секция: ПОЛИТИКА
01 Септември 2015 14:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ноев: Бежанските потоци са по-голяма заплаха за националната сигурност, отколкото кризата в Украйна

София /КРОСС/ За България проблемите, които съпътстват бежанските потоци, са много по-голяма заплаха за националната сигурност, отколкото кризата в Украйна. Това каза пред БНР бившият министър на отбраната Бойко Ноев.
Общоевропейска рецепта за справяне с бежанците няма. България е различна от всички останали европейски страни. Ние сме най-бедната страна в Европейския съюз. Издръжката на един бежанец е доста повече от издръжката на един български гражданин. У нас има български граждани, които са бежанци в собствената си държава - децата без родители, възрастните хора и ромите, чиито къщи биват събаряни. Задължение на българските политици е на първо място да "спаси" тях.
Добруването на българските граждани трябва да бъде приоритет за нашите политици. От там нататък, доколкото може, държавата трябва да помага и на бежанците, идващи отвън. Несъблюдаването на тази последователност създава усещане в обществото за несправедливост, което събужда социални протести. Ако се задълбочат тези процеси, това би създало почви за засилване на националистически тенденции и ксенофобски настроения. Това би подхранило политически партии, които не искат България да бъде член на ЕС. Това би застрашило националната ни сигурност, посочи той.
Ноев беше категоричен, че в момента, в който бежанският канал през Македония и Сърбия бъде затворен, той ще бъде преместен през България.
Влизането на България в Шенген по сухопътна линия ще пренасочи потока, който в момента тече през Македония и Сърбия, през България. Ние не трябва да поемаме такъв брой бежанци, какъвто някой ни налага отвън или какъвто брой имигранти искат да влязат на наша територия, а толкова, колкото можем да приемем. Приемането на бежанци е една отговорност, а не просто хуманитарен жест. Държавната агенция за бежанците е недофинансирана, страда от дефицит на кадри и е в тежко положение. Трябва политиците и журналистите да се поинтересуват за това.