Временната парламентарна комисия ще гласува проекта за промени в Конституцията
Секция: ПОЛИТИКА
02 Септември 2015 07:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Временната парламентарна комисия ще гласува проекта за промени в Конституцията

/КРОСС/Временната парламентарна комисия ще проведе заседание, на което ще обсъди и гласува на първо четене проектът за промени в Конституцията, свързани със съдебната реформа. Поправките в основия закон бяха внесени с подписите на 180 депутати в края на лятната сесия на парламента. Очаква се те да бъдат одобрени. Гласуването в комисията няма отношение към по нататъшното

След като минат през комисия, проектът ще влезе в зала. Намерението на управляващите е конституционните промени да са факт още до края на септември преди да е започнала официалната предизборна кампания за местните избори. В средата на септември се чака и произнасянето на Конституционния съд, който вероятно ще обяви за недопустимо предварителното тълкуване на измененията в основния закон, както поискаха 144 депутати.

Вероятно промените ще бъдат приети с мнозинство от три четвърти от депутатите - 180 гласа. Това ще осигури и по-бързото придвижване на промените между трите четения.

Текстовете на внесения проект, постигнат по думите на съпредседателя на Реформаторския блок Радан Кънев след "исторически компромис", предвиждат разделянето на Висшия съдебен съвет на две камари - на съдиите и прокурорите, като решенията им няма да зависят от пленума, пряк избор на магистрати, засилване на ролята на инспектората на съвета, създава се възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд. В проекта не беше включено предложението за намаляването на мандата на ВСС и отпадането на тайното гласуване.

Ако промените в Конституцията бъдат приети, се очаква министърът на правосъдието Христо Иванов да внесе и своя проект за изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ) - устройствения закон на системата, който беше представен малко след внасянето на първите промени в основния закон в края на май и обсъден с магистрати от страната.