Икономиката разчита твърде много на европейските средства
Секция: ИКОНОМИКА
02 Септември 2015 06:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Икономиката разчита твърде много на европейските средства

/КРОСС/Икономиката разчита твърде много на европейските средства, смята икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

По думите й през 2015 г. основен двигател е вътрешното потребление. 

За съжаление ръстът на инвестициите в основен капитал се забавя. Това вероятно се дължи на динамиката при разплащанията по европейските проекти, каза пред "Капитал Daily" Десислава Николова и допълни: С приближаването на края на предишния програмен период се ускори разплащането по европрограмите. Досега имаше ускорено наливане на европейски пари в българската икономика. В момента започва процесът по одобряване на проектите по новия програмен период и ще минат няколко години, преди да започнат усилени плащания по новите проекти. Така че най-рано 2016-2017 г. ще усетим малко ускоряване на разплащането на средствата по тези програми. Най-вероятно това забавяне на ръста на инвестициите в икономиката отразява именно прехода между двата програмни периода.

И при равни други условия и при свиване на европейските можем да очакваме подобен ръст на икономиката и през 2016 г., но всичко зависи от това как ще тръгне изпълнението на проектите по новите оперативни програми, смята икономистът. 

Проблемът е, че българската икономика след кризата разчита в голяма степен на европейските средства, не толкова на частни инвестиции. Това е фундаментален проблем, който се вижда както на национално, така и на регионално ниво. При градове като Бургас и Габрово, където усвояването е много високо, икономиката и пазарът на труда се възстановяват. И обратното, в градове като Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Шумен, Плевен дори има освобождаване на работници, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.