/КРОСС/Икономиката разчита твърде много на европейските средства, смята икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
По думите й през 2015 г. основен двигател е вътрешното потребление.
За съжаление ръстът на инвестициите в основен капитал се забавя. Това вероятно се дължи на динамиката при разплащанията по европейските проекти, каза пред "Капитал Daily" Десислава Николова и допълни: С приближаването на края на предишния програмен период се ускори разплащането по европрограмите. Досега имаше ускорено наливане на европейски пари в българската икономика. В момента започва процесът по одобряване на проектите по новия програмен период и ще минат няколко години, преди да започнат усилени плащания по новите проекти. Така че най-рано 2016-2017 г. ще усетим малко ускоряване на разплащането на средствата по тези програми. Най-вероятно това забавяне на ръста на инвестициите в икономиката отразява именно прехода между двата програмни периода.
И при равни други условия и при свиване на европейските можем да очакваме подобен ръст на икономиката и през 2016 г., но всичко зависи от това как ще тръгне изпълнението на проектите по новите оперативни програми, смята икономистът.
Проблемът е, че българската икономика след кризата разчита в голяма степен на европейските средства, не толкова на частни инвестиции. Това е фундаментален проблем, който се вижда както на национално, така и на регионално ниво. При градове като Бургас и Габрово, където усвояването е много високо, икономиката и пазарът на труда се възстановяват. И обратното, в градове като Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Шумен, Плевен дори има освобождаване на работници, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.