Правителството ще обсъди сливането на спешната помощ в София и София-област
Секция: Здраве
02 Септември 2015 08:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Правителството ще обсъди сливането на спешната помощ в София и София-област

/КРОСС/Сливането на центровете за спешна медицинска помощ в София - град и София - област ще обсъди правителството. Въпреки че медиците реагираха остро на идеята за обединение, здравният министър Петър Москов е категоричен, че структурната промяна ще доведе до по-бързо и ефективно обслужване на пациентите.

След като министър Москов обяви намерението за сливане на двете спешни медицински звена, председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ д-р Десислава Кателиева обяви пред БНР, че то е заплаха за пациентите и за работещите екипи. Възможно е дори решението да се оспори в съда, ако бъде одобрено от кабинета.

Категорично трябва да имаме амбицията да се придържаме към европейските стандарти за бързината в действията и реагирането на спешната помощ. Иначе е ясно, че най-големия проблем там продължават да са кадрите, каза в сутрешния блок на БТВ д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента.

Ние имаме осигурено европейско финансиране за сериозна реформа в спешната помощ и за момента това са единствените сигурни пари от новия програмен период. Надявам се, че ще успеем да съставим една наистина добра програма, с която промените в спешната помощ да се осъществят по най-добрия начин, коментира д-р Дариткова.

Няма интрига между парламентарната здравна комисия и Министерство на здравеопазването както и между мен и министър Москов. Текстовете и промените в законите в сферата на здравеопазването трябва да бъдат внимателно разгледани, да бъдат взети предвид мненията и на неправителствените организации по предлаганите промени, за да се стигне накрая до най-доброто решение за лекарите и пациентите. Да, за някои конкретни предложения ние не подкрепихме предложенията на здравното министерство както беше например идеята за сливане на болниците по начина, по който това ни беше предложено. Но категорично не отстъпваме и подкрепяме изцяло например предложението за изграждането на националната здравна карта, защото с нейна помощ ще се гарантира равния достъп на пациентите до извънболнична, болнична и спешна помощ, коментира д-р Даниела Дариткова. Здравната карта всъщност дава структурите и ще е хубаво, ако тя успее да се свърже добре и със здравните пакети, които вече приехме на първо четене.