БДЦ настоява за обща стратегия за бежанската криза и завършени реформи
Секция: ПОЛИТИКА
02 Септември 2015 11:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БДЦ настоява за обща стратегия за бежанската криза и завършени реформи

/КРОСС/Обща стратегия за бежанската криза, завършени реформи и започване на такива в икономиката ни, ще продължат да гарантират стабилност и развитие на страната ни, заяви от парламентарната трибуна д-р Красимира Ковачка, съпредседател на ПП "Български демократичен център", която представи приоритетите на групата през новата парламентарна сесия. 

Новият политически сезон не обещава да бъде лесен за никого. Предстоят ни изпитания и времена на вземане на отговорни и не леки политически решения. За нас в момента е важно да се концентрираме върху проблема с емигрантската вълна от страни засегнати от конфликти и терористични действия и насочена към България и Европа. Несъмнено това е проблем с нарастващо значение и неблагоприятна дългосрочна прогноза, каза тя.

Ние считаме, че не може да се крием зад отговорността на изпълнителната власт и Народното събрание е необходимо да поеме инициатива за приемане на обща позиция и стратегия на страната ни относно миграционните процеси, и за последователното и изпълнение във външната ни политика. Считаме, че позицията ни на предстоящите европейски преговори посветени на емигрантския проблем ще бъде по-силна, ако имаме подобно решение на Народното събрание. Първостепенна задача пред парламента и правителството и пред всички нас е успешното завършване на започнатите реформи в съдебната и пенсионна системи и в здравеопазването. Промените в съдебната система са свързани и с промени в Конституцията и ние заявяваме решимост и подкрепа за тяхното приемане. Ние вече започнахме работа в здравната комисия по промените в Закона за лечебните заведения. Ние сме оказвали постоянна подкрепа в процеса на законодателните промени. Едновременно с това не сме крили и резервите си по отношение на провежданите реформи поради скрития механизъм за вземане на решенията, слабата комуникация, недостатъчно предварително обсъждане, липсата на анализ на рисковете и крайния резултат от промените. Не сме съгласни и с липсата на реформи в общественото здраве и лекарствената политика и слабия контрол върху политиката на НЗОК върху изразходваните средства. Като успех на парламента и на правителството може да се разглежда свършеното за реформиране на пенсионната система и това показва, че когато има експертиза и технократски подход за решаване на даден проблем, политическите различия падат и крайният резултат е победа за всички. Това което ни притеснява в реформите на правителството е липсата на такива в сектор икономика. Страната ни е със слаба и задъхваща се икономика. Това е проблем, който няма да се реши от само себе си. Напротив, нужни са енергични смели действия и нови идеи за решаването му. Ние очакваме такива от правителството, за да се постигне реален икономически ръст, да се разкрият нови работни места и да се реши проблема с бедността. Довеждането на реформите до успешен край означава сигурност в бъдещето на хората в пенсионна възраст, връщане на чувството за справедливост в съдебната система за всички и връщане на доверието в здравната ни система. Не на последно място, въпреки всички тежки спорове и сериозни различия, в крайна сметка ние стигнахме до общи решения и голямо мнозинство при приемането им и според нас това допринесе за постигане на политическа стабилност в страната ни. Това беше и израз на ново политическо мислене, на търсене на консенсус и на допирни точки, а не на противопоставяне и различия. Нека запазим този дух и в предстоящите избори и не позволим на политиканстването и партийният интерес да заплашат общия интерес на българските граждани, който сме длъжни да отстояваме, се посочва още в декларацията на БДЦ.