Москва показа Цар Бомба, която уплаши Америка
Секция: Коментари
02 Септември 2015 21:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Москва показа Цар Бомба, която уплаши Америка

На 1 септември в изложбения център на Манежа в Москва бе показана Цар Бомба. Чудовището напълно оправдава името си, защото това е най-мощното ядрено оръжие, което е създавано и взривявано някога. Водородната бомба е конструирана в СССР от група физици под ръководството на академик Игор Курчатов.

Взривена е на височина от 4 км над остров Нова Земя на 30 октомври 1961 г. Мощността й се равнява на 58,6 мегатона тротилов еквивалент или близо 3600 пъти по-мощна от първата атомна бомба, унищожила на 6 август 1945 г. японския град Хирошима. Генерираната ударна вълна обикаля Земята три пъти, а ядрената гъба се издига на височина 67 км и е видяна от хиляда километра.

Всъщност прякорът на тази единствена в света бомба е Кузькина мать, което е жаргонният отговор на руските учени спрямо заканите на САЩ. Това разказа специално за "Стандарт" аспирантът по ядрена физика Станислав Сергеевич Гордеев.

Бомбата е пусната на ядрения полигон "Сухой нос" на остров Нова земя от самолет Ту-95Б с командир майор Дурновцев.
Първоначално зададеният вариант на бомбата е бил с мощност 101,5 мегатона, но е отхвърлен от конструкторите като много тежка и прекалено опасна. Курчатов буквално 10 минути преди да взриви бомбата на полигона, се е уплашил, че това ще има пагубни последствия за планетата. Ядрен взрив с толкова мощност освен чудовищно радиоактивно замърсяване можел да измести планетата от оста й, да наруши цялата флора и фауна, да доведе до катострофални природни катаклизми като цунами, земетресения, изригване на вулкани. Курчатов не е искал да поема такава отговорност, същевременно това е бил показен заплашителен акт към САЩ. Затова буквално в последния момент Курчатов е наредил: "Ще взривяваме на половин мощност!". Ядрените инженери и конструктори обещавали да намалят мощността на 63 мегатона, заменяйки външната обвивка от необогатен уран с олово. Нито една страна в света не е успяла да повтори или изработи подобна технология, категоричен е Станислав Гордеев. Изпитанието на чудовищната бомба е била преломен момент в отношенията между САЩ и СССР. Руснаците доказали, че взаимното унищожение в случай на удар е гарантирано. Цар Бомба е влязла в историята като бомбата, която е възпрепятствала мащабната световна война!

"Ако искате да победите врага - това се прави със 100 мегатона мощност, ако искате да унищожите планетата - може и повече. Но повече не е необходимо, защото ще победите себе си, а все пак трябва да оставим местенце, на което да живеем и ние самите!", допълва експертът Станислав Гордеев.

Оля Ал-Ахмед, "Стандарт"