От 366 сигнала Комисията е установила конфликт на интереси едва в осем, а присъди излежават двама
Секция: ПОЛИТИКА
03 Септември 2015 10:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
От 366 сигнала Комисията е установила конфликт на интереси едва в осем, а присъди излежават двама

/КРОСС/Към момента органите, които се борят с корупцията, са над 40. Но количеството в случая определено не носи качество. Комисията за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси (КПУКИ), станала известна не толкова с резултатите си, а с тефтерчето на Филип Златанов, е в непълен състав. За 2014 г. тя е установила конфликт на интереси в 8 случая от 366 на брой. Това показва, че борба с корупцията в момента липсва.

Това заяи от парламентарната трибуна народният представител от Реформаторския блок и член на правната комисия Димитър Делчев, по време на дебатите в НС днес, преди първото гласуване на Закона „Антикорупция" на вицепремиера Меглена Кунева.

Народният представител подчерта, че БОРКОР се е превърнал в институция, чиято дейност е напълно неясна за хората и дори не съществуват отчети от работата й, а най-често „на мушката" попадат дребни чиновници, вместо лицата по висшите етажи на властта, където кражбите са многократно по-големи, добави той.

Няма доклад по механизма за сътрудничество и проверка на ЕК, който да пропусне да посочи, че борбата с корупцията в България е неефективна и липсва напредък в тази област, припомни Делчев.

Бюрото за предотвратяване на корупцията, предвидено в Закона, ще обедини няколко органа, като това ще му позволи по-ефективна и качествена работа за разлика от безкрайно продължаващите формални процедури до момента, посочи той.

Като пример за ефективна идея в закона той даде включването на гражданското общество в борбата срещу корупцията.

Относно изказаните мнения, че новото законодателство може да доведе до политически репресии, народният представител припомни, че те се правят от хората, а не от законите и това е опорна точка на онези, които се страхуват от Закона.

Страхът днес трябва да отстъпи място на политическата воля за справяне с един съществен проблем, категоричен бе народният представител и прикани колегите си пленарната зала да подкрепят закона.