/КРОСС/Предстои тринадесетото издание на Международния панаир на народните занаяти, който ще се проведе от 4 до 6 септември 2015 г. в АЕК „Етър".
В етнографския комплекс 75 майстори от страната ще представят свои творби в занаяти като: копаничарство, грънчарство, дърворезба, тъкачество, ръчно плетиво, кожарство, ковано желязо, сарачество, изделия от плъсти, килимарство и други. Повече от 30 ще са и чуждестранните участници от Япония, Република Корея, Беларус, Азербайджан, Румъния, Русия, Шотландия, Украйна, Италия и Сирия, които ще запознаят публиката с традиционните занаяти от своите страни, като традиционни сувенири от хартия, калиграфия, изделия от слама, рисуване на икони, бродерия и накити от мъниста, изработване на стъклени фигурки, традиционни шевици, килимарство и други.
В майсторската надпревара по дърворезба по време на панаира за голямата награда ще се състезават 6 участници, а жури от специалисти ще определи носителя на голямата награда - "Сребърна хлопка". Победителят получава не само голямата награда "Сребърна хлопка", а и право на изложба-базар в музея.
В рамките на тринадесетото издание на панаира се организира и Първа национална среща на майсторите-производители на народни музикални инструменти. Жури от солисти от Оркестъра за народна музика на Българското национално радио ще определи най-добрия инструмент в пет категории (гайда, кавал, тамбура, тъпан и гъдулка).
Съпътстващо събитие на Панаира е и XI Международна научна конференция "Народните занаяти - минало, настояще и бъдеще", в която ще вземат участие 37 специалисти от страната и чужбина.
В дните на панаира гостите на АЕК „Етър" ще се насладят и на богата фолклорна програма.
Тринадесетото издание на Международния панаир на народните занаяти е посветено на Европейските дни на наследството и се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България Цецка Цачева. Тази година ще бъде открит от заместник-министъра на културата доц. д-р Бони Петрунова. Международния панаир на народните занаяти, който се организира от Министерство на културата, Община Габрово и Архитектурно-етнографски комплекс „Етър".