/КРОСС/Доскорошният зам. главен редактор на вестник "Преса" Валерия Велева стартира от 6 септември интернет платформата "Епицентър". Новините в сайта ще са само част от новия медиен проект, а основната дейност ще бъде концентрирана върху изработването на анализи, социологически и изследователски проучвания. За целта се създава и Институт за стратегии и анализи (ИСА), каза в интервю пред "Стандарт" Велева. Основните теми, по които ще работи ИСА, са вътрешна политика, социални, демографски и етнически въпроси, външна политика и енергийна сигурност, както и земеделие. Към ИСА ще бъде създаден и Експертен съвет, в който ще се включат учени и общественици.
"Преса" беше една хубава страница от моя живот, признава Валерия Велева месец след последния брой на вестник "Преса".
За новия проект тя споделя: Признавам, че това е ново стъпало - да скочиш от позицията на журналист, такава, каквато съм била 40 години, да използваш целия този опит, натрупаната информация, преживяното, за да направиш нов продукт, е наистина скок. Да ги превърнеш в анализи, в нов почти научен продукт, за да го дадеш на обществото, е сериозно предизвикателство. Но то дойде някак си естествено.
В "Епицентър" ще работят хора, част от екипа на "Преса".
Не е лесно от журналистика да превключиш изведнъж само на анализи. При това те трябва да са абсолютно безпристрастни - да влезеш в дори в научния тон на експертизата, казва Велева.
Журналистите-анализатори ще изработват материали, които са базирани както на чуждестранни данни - и американски, и европейски, и руски, така и на разработки в тясно партньорстов с БАН, с родните ВУЗ и аналитични звена. Дейността ще бъде и в сътрудничество с Народното събрание и неговите комисии, с работодателските организации и синдикатите, с дипломатическите представителства на страните от ЕС и НАТО.
Вече бившият главен редактор на "Преса" Тошо Тошев ще бъде в Експертния съвет. Само Тошо Тошев може да събере и да фокусира в едно експертните мнения на толкава различни и безспорни капацитети в Съвета. Това е т.нар. "Съвет на старейшините", на мъдрите, от чиито знания можем да черпим опит, казва още журналистката.
На 14 септември е стартът и на най-новата българска телевизия - BIT (Bulgarian International Television или "Българска международна телевизия") .
Проектът е рожба на Нери Терзиева - журналист, телевизионна водеща, продуцент и директор в БНТ.
"Целта ми е да се отвори едно пространство за нормалността в професията. От десет години обучавам новинари във философския факултет и бивам напълно опровергана, като ги заблъска реалният живот в редакциите. Не обещавам, че ще бъдем нещо изключително различно, просто ще гледам да се възстанови добрия вкус в телевизията", каза пред Клуб Z Нери Терзиева.
Не е случайно, че новата медия ще се насочи към българите по света. Инвеститори са братята Павел и Румен Вълневи - на 35 и 33 години, които развиват транспортна и логистична дейност в САЩ. Те вече имат едно новинарско студио в Чикаго, което излъчва в интернет за българската общност там. Компанията им се оценява за над 200 млн. долара.
Програмен директор на телевизията ще е Ралица Ковачева, в проекта участва и доскорошната водеща в CNN Ралица Василева. Екипът е от трийсетина човека, а средната му възраст е 25 години. Програмата ще има два големи информационни блока - сутрешен и следобеден.
От 21 септември телевизия Bulgaria ON AIR разширява обхвата на програмното си съдържание. Икономическата телевизия вече ще отразява всичко, което определя, вълнува и засяга живота на българите днес: дравето на всеки един от нас, образованието на децата ни, дългоочакваната справедливост, пътищата, по които се движим, посоката, в която вървим...
Промяната ще се забелязва най-вече в сутрешния блок и новинарските емисии. С нов фокус ще се завърнат и ключовите предавания.
Целта на Bulgaria ON AIR е да удовлетвори нуждите от качествена, полезна и интелигентно поднесена информация на широката ТВ публика, съобщават от медията.
Политематичното съдържание на Bulgaria ON AIR ще бъде обогатено и с нови предавания, филми и сериали.