Депутатите не одобриха задължителното изучаване на майчин език, различен от българския, поискано от ДПС
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Септември 2015 10:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Депутатите не одобриха задължителното изучаване на майчин език, различен от българския, поискано от ДПС

/КРОСС/Официалният език в системата на предучилищното и училищното образование е българският.

Това приеха депутатите след като гласуваха текстове от Закона за предучилищното и училищното образование. 107 депутати гласуваха „аа" текстовете, подкрепени от ресорната парламентарна комисия, трима бяха против, а пет се въздържаха.

В училищата, в които се изучава интензивно чужд език, учебни предмети може да се изучават на чужд език в съответствие с държавния образователен стандарт за учебния план, е записано в закона.

Народните представители приеха в училищата, които децата се обучават в съответствие, както с държавните образователни стандарти, така и с изискванията на друга държава-членка на ЕС, учебните предмети да могат да се изучават на чужд език с изключение на учебния предмет Български език и литература.

Изучаването и използването на българския език в системата на предучилищното и училищното образование е право и задължение на българския гражданин, записаха още народните представители. Учениците, за които българският език не е майчин, имат право да изучават и майчинския език при условията и по реда на този закон и под грижата и контрола на държавата.

За майчиния език и изучаването му в училище, от ПГ на ДПС имаха конкретни текстове, които не бяха одобрени в пленарна зала.

Предложението на ДПС конкретно гласеше, че системата на училищното образование осигурява на учениците, принадлежащи към малцинствата, наред със задължението им да изучават и ползват български език, задължителното изучаване на техния малцинствен език най-малко 4 часа седмично по учебния предмет. Против предложението бяха 81 депутати, 24 се въздържаха. 17 бяха „за".