/КРОСС/АБВ няма да подкрепи на първо четене промените в Конституцията и така приемането им окончателно се отлага за след два месеца най-рано. АБВ повече няма да гласува доверие в аванс, заяви на пресконференция лидерът на партията Георги Първанов.
Ако промените в конституцията не съберат 180 гласа в Народното събрание на първо четене, проектът може да бъде гледан на второ четене не по-рано от два и не по-късно от пет месеца след това.
Първанов критикува остро начина на вземането на решения в управляващото мнозинство и най-вече това, че не се водят предварителни разговори за постигане на съгласие по важните въпроси като този с антикорупционния закон.
Той напомни, че АБВ е осигурила не само един подпис в знак на съгласие за промяна на основния закон, а цели три. Но това не означава, че ще гласува "за" на първо четене, защото по думите му те остават на позицията "срещу" разпределението на политическата и магистратската квота в двете колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) - съдебна и прокурорска.
С разделянето шест на шест в прокурорската квота се дава възможност на политиците да блокират работата на прокуратата. Ако това е реформата, и нещото, което иска Европа, нека Брюксел излезе и да го каже, настоя Първанов. Той посочи, че на второ четене АБВ ще подкрепи разделянето на ВСС на две колегии и засилването на правомощията на инспектората, но не и квотното разпределение в колегиите.
Не сме поемали ангажимент в споразуминето си с ГЕРБ някой да мачка прокуратурата с политическо менгеме, заяви той.
Според Първанов зад промените в Конституцията прозира желанието на определена политическа сила да овладее последната крепост - прокуратурата. И като овладее антикорупционното звено, прави големия си шлем, допълни той.
Първанов критикува и антикорупционния закон на Меглена Кунева, който вчера беше отхвърлен на първо четене, защото с него се създавал едноличен орган и се отваря възможността за доноси.
По думите му, ако този закон бъде приет в този си вид, ще се отворят хиляди бюра за професионални доноси, а антикорупционният орган ще се затлачи от хиляди сигнали и нищо няма да свърши.
Председателят на парламентарната група на АБВ Борислав Борисов коментира, че законът трябва да се поправи и да стане ефективен, да се премахнат "тези обтекаеми текстове" и "този независим в кавички орган".
От АБВ настояха за сериозни и задълбочени разговори с коалиционните партьнори за новия антикорупционен закон, подобно на поведението на вицепремиера Ивмайло Калфин за пенсионната реформа.