УНИЦЕФ: Не е достатъчно само да сме шокирани – трябват ни бързи и смели действия
Секция: СВЯТ
04 Септември 2015 12:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
УНИЦЕФ: Не е достатъчно само да сме шокирани – трябват ни бързи и смели действия

/КРОСС/"Съкрушителни кадри на детски тела, изхвърлени от морето по бреговете на Европа... Хора, задушени в багажниците на камиони, докато прекосяват граници... Деца, които биват прехвърляни през телени заграждения от доведените си до крайно отчаяние родители...

Свидетели сме на задълбочаване на кризата с бежанците и мигрантите в Европа и това е предпоставка тези шокиращи кадри да не са последните, които ще видим как рикошират със страшна сила в световните медии и в социалните мрежи.

Но не е достатъчно светът да бъде шокиран от тези кадри - шокът трябва да бъде последван от също толкова силни и решителни действия. Нека на всички е ясно едно - бедственото положение на тези деца нито е по техен избор, нито е в техния контрол. Те се нуждаят от закрила! Те имат правото на закрила!

Ето защо Детският фонд на ООН настоява правителствата спешно да предприемат следните мерки:

1. Защитете тези деца чрез осигуряването на основните услуги, от които те имат спешна необходимост - здравна грижа, храна, емоционална подкрепа и образователни дейности, както и подслон, който да предотвратява раздялата на децата бежанци и мигранти от техните семейства;

2. Изпратете в пограничните райони и зоните на концентрация на бежанци и мигранти обучени специалисти по закрила на детето, за да осигурят нужната подкрепа за децата и техните семейства;

3. Продължете и засилете още повече издирвателните и спасителни операции - не само по море, но и по суша, тъй като миграцията на семейства и общности става все по-интензивна - и направете всичко по силите си, за да предотвратите случаите на експлоатация или насилие над децата бежанци и мигранти;

4. Съобразявайте се винаги първо с най-добрия интерес на децата при взимането на всякакви решения и предприемането на всякакви действия, които ги засягат пряко или косвено - включително в случаите, в които се разглежда даването на статут или убежище.

Сърцата ни скърбят за семействата, които загубиха децата си - по вода, на сушата и по границите на Европа. И тъй като дебатите за тази криза стават все по-политически, призоваваме никога да не забравяме, че в същността си това е един преди всичко дълбоко хуманен проблем. Мислете за децата! Мислете за мащабите на тяхното страдание.

Най-малко една-четвърт от хората, търсещи убежище в Европа, са деца. През първите 6 месеца на 2015 г. над 106 000 деца са потърсили убежище в Европа.

И никога не бива да забравяме, че зад статистиката стоят конкретни човешки съдби с тяхното страдание, което принуждава семействата и децата да бягат от война и да търсят солидарност и спасение в Европа. Ужасяващите конфликти, като този в Сирия, вече принудиха около 2 милиона деца да напуснат страната си. Само краят са конфликтите е в състояние да сложи край и на страданията на толкова много хора".

Снимки: Уницеф