На 3 декември Министерският съвет ще внесе отново закона за борба с корупцията
Секция: ПОЛИТИКА
04 Септември 2015 13:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На 3 декември Министерският съвет ще внесе отново закона за борба с корупцията

/КРОСС/На 3 декември Министерският съвет ще внесе отново закона за борба с корупцията по високите етажи. Това заяви на брифинг в парламента вицепремиерът по европейските политики и лидер на ДБГ Меглена Кунева след заседанието на Съвета за развитие. Смятам, че днешното събиране би могло да бъде отправна точка за по-активен диалог и още по-голям резултат. Голяма част от нещата, по които има въпроси, са за между първо и второ четене, посочи Кунева. Тя беше категорична, че по други теми може да има разделение на „леви и десни", но не и по темата за борба с корупцията.

Кунева защити философията на закона, като подчерта, че ще отстоява запазването на принципа антикорупционният орган да е единен и да се приемат анонимни сигнали.

Аргументът, че с назначаването на директора на Бюрото от МС и след това одобряването му от президента се съсредоточава много власт в МС за сметка на парламента, не е съществен, посочи Кунева. Обратното няма да доведе до резултати, това е модел, който работи навсякъде по света, защото говори за ангажимент на изпълнителна власт, обясни тя. За мен това трябва да бъде независим орган, а не да се борят институциите коя от двете да го направи зависим от себе си, каза тя и допълни, че законът предвижда силен парламентарен контрол. Нещо повече, аз създадох национален съвет за борба с корупцията, който е политически орган и в който участват парламентарните сили. Тя заяви, че е готова да говори с депутатите, за да може да се постигнат още повече гаранции за независимостта на органа.

Кунева беше категорична, че е много по-важно, че законът решава въпроса за имущество и конфликта на интереси за хората във високите етажи на властта и истинската проверка на тези обстоятелства. Не иска ли обществото да знае истината, ако един политик е написал, че притежава един автомобил на 15 години, а живее с десетки пъти по-висок стандарт? Или ако караш кола и тя е много скъпа, но казваш, че е на приятел и така пет години, попита тя и посочи че законът дава възможност да българското общество да получи отговор на тези въпроси.

По думите й твърдението, че законът не е приет на първо четене заради анонимните сигнали е просто прикритие да се отложи изобщо темата за силен отпор на корупцията. Тя беше категорична, че ще разговаря по темата с депутатите, но посочи, че в обществото както има гласове и против сигналите, така има и два пъти толкова в тяхна подкрепа. Кунева обясни, че има достатъчно гаранции срещу злоупотреби и че те ще бъдат преценявани от професионалисти.