Плевнелиев: Консултативният съвет вече е дал позиция за бежанците
Секция: ПОЛИТИКА
04 Септември 2015 21:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Плевнелиев: Консултативният съвет вече е дал позиция за бежанците

София /КРОСС/ По повод обвиненията на БСП, че управляващите нямат позиция за кризата с бежанците и исканията за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност при президента по темата, днес Росен Плевнелиев реагира, като пусна в "Туитър" линк към становище и препоръки на съвета от 20 ноември 2013 година по повод миграционния натиск, пише "Дневник".
"Във връзка с политически реакции припомняме", написа Плевнелиев преди линка. В документа от преди година и девет месеца се посочва, че засиления миграционен натиск носи рискове за националната сигурност, в това число в хуманитарен, здравен и социален аспект. "КСНС изисква от Министерския съвет да отчита периодично изпълнението и да актуализира Плана за овладяване на кризисната ситуация, произтичаща от бежанската вълна", се казва в документа.
В него се посочва още, че България следва да изпълнява задълженията си, произтичащи от международни договори, с интегрираните усилия на централните и местните власти. Консултативният съвет за национална сигурност отправя и препоръки:

1. Законодателната и изпълнителната власт да създадат необходимите условия в нормативно, организационно и финансово отношение, които да осигурят на отделните звена от системата за национална сигурност изграждането на способности, адекватни на рисковете и заплахите пред страната.

2. Всички политически партии и институции категорично трябва да се дистанцират и да насочат своите усилия срещу опитите за застрашаване на етническия мир в страната, насаждането на ксенофобия и омраза и разделението на обществото.

3. Изпълнителната власт и основните звена в сектора за сигурност активно да анализират процесите, които генерират рискове за сигурността на страната и да създават необходимите условия за противодействието им. С повишено внимание да се следят тенденциите в миграционните процеси и възможността те да прераснат в заплаха за националната сигурност в дългосрочен план.

4. Всички институции активно да работят за постигане на единно европейско решение за общи действия, както и за задействане на различните механизми на европейска солидарност, с цел получаване на финансова, експертна и техническа подкрепа за България от ЕС и от отделните държави-членки.