Те гласуваха по съвест, а часът на ДПС наближава
Секция: Коментари
06 Септември 2015 10:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Те гласуваха по съвест, а часът на ДПС наближава

Два дни от новия политически сезон бяха достатъчни, за да блесне ослепително фалшът, че тъй наречените политици искат реална реформа на съдебната система и реална борба с корупцията.
В сряда партньорът в четворната коалиция АБВ даде да се разбере, че на него няма да (или много трудно ще) се разчита в предстоящото първо гласуване на конституционните промени, което може би ще ги отложи за след изборите. В четвъртък пък - пак АБВ, с другия малък партньор Патриотичния фронт направо отрязаха проектозакона за борба с корупцията на заемащите длъжности във високите нива на държавата, като се въздържаха в гласуването още на първо четене.
При тези две забележителни демонстрации за два дни лъсва все по-видимо несъстоятелността на този управленски формат, а тази тенденция е в натрапчив синхрон и с призива на Лютви Местан на старта на новия политически сезон, че е нужна "нова формула на властта".
Не е изключено да се задава римейк на стъпките от страна на ДПС, които легитимираха движението от отрицател на промените на Конституцията в поддръжник, само че във вида какъвто ДПС предложи с постигането на историческия компромис с ГЕРБ и реформаторите. Както без ДПС не можаха да стигнат до консенсуса за конституцията, така няма да стигнат без ДПС и до борбата с корупцията в най-високите етажи на трите власти. Така парадоксът на държавата, в която корупцията я бори разпределителят на порциите продължава.
Няма съмнение, че засечката на АБВ срещу конституционния проект, който трябва да отвори пътя на съдебната реформа плюс последвалото бламиране на антикорупционния закон е сериозен дискредитиращ удар за управляващата власт, която трудно ще убеди Брюксел че има воля за изчистване на държавата от сенчестата корпоративна власт, с която се е вплела във взаимноподсигуряваща прегръдка. Този е обективният резултат от двете демонстрации в парламента и няма значение с какви съображения те бяха направени - в нашата отровена среда от алчност, лицемерие, най-мръсна и престъпна търговия с власт е невъзможно да се открият истинските причини за каквото е да е действие на организираните (и неорганизирани) политически групи.
Най-близко до ума е, че те гласуваха по съвест - да. Защото се страхуват от антикорупционен закон, по който ще бъдат проверявани детайлно доходите и харчовете им, не само техните, но и на близките им. Затова фарисейски ни говорят, че законът бил опасен - ами опасен е, да. Би могъл могъл да доведе до последствие ако напр. властник придобие 6 апартамента за 2 години без да докаже доход, след което шефът на НАП да му изкара чисти сметките, и накрая политикът да прибере шефа на НАП в парламента под крилото за своята партия! Тази възможност трябва да продължи без последствия - този е смисълът на демонстрацията.
Затова съм убедена, че те гласуваха по съвест. Улеснявайки - волно или неволно - приплъзването на управленския формат към "новата формула" на ДПС.

Та без бодри оттенъци в актуалната снимка:

Брюксел натиска за реформа, ГЕРБ и премиерът Борисов пред мрачни дилеми и сред непрекъснати текущи съглашателства (сочения за близък до ДПС Писанчев го назначиха вчера за консул в Солун); съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев пита риторично дали е възможен морал и консенсус за промени едновременно, докато вътре в блока си подхвърлят динени кори, ако съдим по интервюто на Даниел Вълчев пред БиТи Ви...
А ДПС пак чака своя час. За да подкрепи във фаталния момент закон срещу корупцията, който няма да закачи по никакъв начин порционно-разпределителния модел.
Предстои ни вероятно този тъжен сеир.

 

Коментар на Петя Владимирова, "Дневник"