София /КРОСС/ В цялата страна се провеждат чествания по повод 130-ата годишнина годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България.
Церемония в София се проведе пред мавзолея- костница на княз Александър Батенберг. За да отдадат почит и признателност към героите, които през 1885 година обединиха разпокъсаните български земи, пред мавзолея на княз Александър Батенберг дойдоха деца и възрастни.
Заместник-кметът по култура и образование към Столична община Тодор Чобанов посочи, че Съединението е едно от най-забележителните събития в българската история.
Тържествата във Варна започнаха с поднасянето на венци и цветя пред паметната плоча на княз Александър Батенберг на площад „Независимост". По-късно празничното шествие, водено от представителния духов оркестър на Военноморските сили, премина по булевард „Мария Луиза" до паметника на загиналите в Сръбско-българската война.
Актьори от Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров", припомниха събитията от 1885-та, когато княз Александър Батенберг, който е във Варна, получава от Пловдив телеграма от временното правителство за прогласяване на Съединението и пред възторжените варненци той обявява подкрепата си за него.
Във Велико Търново в Деня на Съединението беше издигнато националното знаме. Владиката Григорий отслужи празничен благослов, а с участието на почетен караул от Националния военен университет "Васил Левски" бяха поднесени венци и цветя пред паметника "Майка България".
В Добрич 130-годишнината от Съединението бе отбелязана с общоградско поклонение пред паметника на Захари Стоянов.
С минута мълчание на поклонението бе почетена паметта на поборниците на историческото събитие през 1885 година. На поклонението присъстваха кметът на Добрич Детелина Николова, народните представители Румен Иванов, Живко Мартинов, Калина Балабанова, областният управител д-р Маргарита Новоселска, местни лидери на политически партии, граждани положиха венци и цветя на паметника на Захари Стоянов.
С панихида пред паметника на IV пехотен полк в Градската градина започна честването на Деня на Съединението днес в Плевен. На тържествения ритуал присъстваха представители на местната и държавната власт, общественици и граждани.
Цветя и венци пред паметника на IV пехотен полк бяха поднесени от името на държавни и местни институции, политически партии, военни командири и формирования, от местни обществени организации и културни институти.
С военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред паметника "Защитниците на Стара Загора" в парк "Пети октомври" Стара Загора отбеляза 130-та годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
На общоградското честване присъстваха председателят на Общинския съвет Емил Христов, заместник-областният управител Маноил Манев, заместник-кметът на Стара Загора Иванка Сотирова, общински съветници, представители на политически партии, граждани.
В Сливен честването започна пред паметника на Хаджи Димитър на едноименния площад в града. Церемонията по издигане на националното знаме на Република България уважиха представители на местната власт, сливенски депутати и много граждани, тя бе с участието на Военен духов оркестър и армейска част. След това бе извършен ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.
В приветственото си слово кметът инж. Кольо Милев заяви, че Денят на Съединението ни връща към историческия момент на обединението.
Бургас се преклони пред паметта на героите, жертвали своя живот за борбата за национално обединение на България. Честванията на 13- та годишнина от Съединението започнаха на площад "Атанас Сиреков" с издигане на националния флаг и флаговете на Европейския съюз и на Община Бургас.
Пред Паметника на 24 Черноморски пехотен полк беше отслужена заупокойна молитва в памет на падналите в Сръбско-българската война през 1885 година. Почит към подвига на героите отдадоха още и подразделения от Военноморски гарнизон - Бургас, сухопътни и военно-въздушни войски.
В чест на празника, изложбата "Съкровища от старите ракли" в културен център "Морско казино", както и експозициите в бургаските музеи ще работят с вход свободен. Честванията, посветени на Съединението, ще продължат и утре от 19 часа с концерт на народната певица Калинка Згурова.
С поднасяне на венци и цветя пред паметника на Левски и паметната плоча на участниците в борбата за национално освобождение отчетоха днешния празник в Поморие.
С издигане на националния флаг от зам.-кметовете на община Несебър Иван Гургов и Лазар Япаджиев пред крепостните стени на стария град започна тържествената програма, отбелязваща 130 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Вдъхновено слово, посветено на бележитата дата в българската история, произнесе Златин Чаушев, началник-отдел на „Несебър - Световно наследство", а Марин Господинов, дългогодишен учител по български език и литература и активен самодеец в общинския театър, изрецитира патриотично стихотворение, възхваляващо българската храброст. След това възпитаниците на ООШИ поднесоха пъстра фолклорна програма, като накрая събралото се множество се включи в общо хоро.
С тържествен молебен, който бе отслужен от пловдивския митрополит Николай в катедралния храм „Света Богородица", започнаха честванията в Пловдив.
Кулминацията на тържествата е тази вечер от 20.30 часа пред Паметника на Съединението в града. Очаква се президентът Росен Плевнелиев да произнесе тържествено слово. Ще има и тържествена заря-проверка.