Виктор Орбан използва кризата с мигрантите, за да повдига изплъзващата му се популярност. Унгарският премиер се възползва от слабата реакция на Европа, пише Симеон Дянков в анализ за "Файненшъл таймс".
Откакто започна напливът на мигранти от Близкия Изток към Европа миналата година, Унгария е център на внимание. Това се случва по 2 причини. Първо - основният мигрантски поток от Сирия и Ирак се опита да достигне до Германия и други европейски страни на север по вода, през гръцките острови и после през Сърбия, за да достигнат Унгария. Втората причина е, че унгарският премиер Виктор Орбан използва проблема с имигрантите, за да подобри изплъзващата му се популярност.
За да изпълни целта си, той извърши няколко лудории - от слагането на 4-метрова ограда на границата със Сърбия и изпращането на войски там, до блокирането на достъпа на имигранти до жп релсите. Из страната бяха разлепени плакати, които гласяха, че бежанците не са добре дошли.
Няма съмнение, че господин Орбан е опитен: той е единственият източен европейски политик, който е избиран за премиер 3 пъти. Няма и съмнение, че твърдата му позиция по отношение на имиграцията е продиктувана от нарастването на популярността на крайнодясната партия Jobbick. За да се противопостави на тази тенденция, той разгърна редица действия, осъждани от правозащитни групи и други европейски политици.
Зад политическите маневри лежат две основни причини за този твърд отпор към имигрантите
Първо, от 2010 година, началото на втория мандат, Орбан се срещна с критика от други европейски лидери заради авторитарния му начин на управление. Европейският съюз подложи под натиск унгарския парламент заради проблеми като намеса в независимостта на централната банка, на медиите, заради гоненето на чуждестранни инвеститори и политически опоненти чрез данъчна политика, и заради това, че асистира на руския президент Владимир Путин в начинанието му да използва енергийните доставки като външна политика към източните съседи на Унгария, пише "24 часа".