Ананиев: Част от политическата класа подценява очакванията на обществото за борба с корупцията
Секция: ПОЛИТИКА
07 Септември 2015 11:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ананиев: Част от политическата класа подценява очакванията на обществото за борба с корупцията

София /КРОСС/ Част от политическата класа подценява очакванията на обществото за борба с корупцията. Абсолютно всеки се сблъсква с корупция под една или друга форма в ежедневието си. За съжаление вече сме претръпнали на този вид корупция и я приемаме, въпреки че ни дразни и ядосва, и продължаваме напред. Трябва да теглим чертата и да се предприемат стъпки за решаването й. Антикорупционният закон e стъпка в тази посока. Това заяви в студиото на БНТ народният представител от Реформаторския блок и заместник-председател на „Движение България на гражданите" Настимир Ананиев.
Той припомни, че Законопроектът е бил на практика приет от представителя на АБВ в правителството, вицепремиера Ивайло Калфин, който изказва забележки, но не гласува против, с което се внася в Народното събрание от Министерския съвет. Документът оттам премина през четири парламентарни комисии, в които депутати от различни групи, включително от ПФ и АБВ изказват забележки, но гласуват „за".
И когато всички очакват да се даде ясен сигнал на обществото, че политическата класа има волята и желанието да се бори с корупцията, това не се случи. Точно обратното, създаде се впечатление за формиране на прокорупционно мнозинство срещу този закон, подчерта Настимир Ананиев.
Народният представител заяви позицията на Националния съвет на ДБГ, приета през уикенда, че Движението започва кампания за набирането на 1000 подписа за всеки един от 108-те депутати, гласували против Закона за борба с корупцията и призова българските граждани да потърсят сметка от своите народни представители как и защо са направили избора си.
В пленарна зала се усещаше страха от закона преди гласуването на Закона. От самите изказвания от трибуната. От мобилизациятна на всички парламентарни групи - 212 души участваха в гласуването и едва половината бяха в залата половин час по-късно на дебатите на закона за образованието. Има страх у народните представители, особено у тези които са по-отдавна в политиката, защото при тях възможността да са били част от корупционна схема е много по-голяма, предположи Настимир Ананиев.