„Газпром” подписа споразумение за „Северен поток 2”
Секция: Анализи
07 Септември 2015 15:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Газпром” подписа споразумение за „Северен поток 2”

/КРОСС/ Руската държавна газова компания „Газпром" подписа споразумение с европейските си партньори за изграждането на газопровода „Северен поток-2" по време на Източния икономически форум във Владивосток, съобщава Reuters. Проектът ще удвои преноса на руски газ през Балтийско море към Европа, която е зависима от Москва за 30% от енергийните си нужди, отбелязва изданието. 

В консосрциума за новия проект ще участват европейските енергийни компании E.ON, BASF/Wintershall, OMV, и Royal Dutch Shell, които ще имат по 10% дял, както и ENGIE с 9% от акциите. Участието на „Газпром" ще е в размер на 51%. Първоначалният меморандум за новия газопровод бе подписан от „Газпром", E.ON, Shell и OMV през юни.

Според оценката на руската компания, стойността на газопровода ще възлиза на 9,9 млрд. евро (11 млрд. долара), като е възможно част от разходите да бъдат спестени. Проектът предвижда изграждане на две нови тръби по маршрута на съществуващото трасе на „Северен поток". Капацитетът за преносна новите тръби ще е 55 млрд. куб. м газ годишно - колкото е и на първите две. Предвижда се транспортирането на газ през тях да започне през 2019 година.

Удвоеният капацитет на тръбопровода към Германия трябва да помогне на „Газпром" да защити пазарния си дял в Европа. Компанията залага на дългосрочните перспективи за търсенето в региона и намаляващите собствени запаси на природен газ в западноевропейските държави. Разширяването на „Северен поток" се вписва и в заявеното от Русия намерение да спре транзита през Украйна, откъдето в момента минава половината от доставките за Европа.

След подписването министърът на енергетиката на Русия Александър Новак заяви, че „Северен поток" е икономически, а не политически проект, и не представлява алтернатива на друг планиран газопровод - „Турски поток". "Този проект е замислен отдавна, още при строителството на първия етап на "Северен поток", когато акционерите проявиха интерес към бъдещо разширяване. Участващите в проекта енергийни гиганти оценяват на първо място икономическата полза ", заявява Новак, цитиран от РИА „Новости".

По време на икономическия форум президентът на „Газпром" Алексей Милер е провел срещи с колегите си от E.ON Клаус Шефер и BASF Курт Бок, на които са били обсъдени възможностите за разширяване на сътрудничеството между компаниите. „Газпром" е уточнил и детайлите около подготвяна сделка за размяна на активи с австрийската OMV, която се очаква да бъде подписана в началото на 2016 година.