/КРОСС/ Европейската комисия ще деблокира 500 млн. евро спешна помощ за земеделските стопани и по-конкретно за производителите на мляко. Новината бе съобщена на извънредното заседание на министрите на земеделието от ЕС в Брюксел. Решението бе взето, за да бъде намерен изход от кризата в сектора. По-рано днес белгийската полиция използва водни струи, за да попречи на 5 хиляди фермери да се приближат до сградите на Европейския съюз в Брюксел, предаде Reuters. Протестиращите възнамеряваха да издигнат искания за приемането на мерки в подкрепа на сектора, който е силно засегнат от руското ембарго. Москва прекрати вноса от ЕС на някои хранителни продукти, в отговор на западните санкции.
През август 2014 г. Русия наложи ембарго на вноса на месо, млечни продукти и зеленчуци от страните от ЕС, САЩ, Норвегия, Канада и Австралия. Това ембарго лишава Евросъюза от основния му канал за износ, Русия, който се оценява на 5,5 млрд. евро годишно, посочва Reuters.
Тази сутрин няколкостотин трактора и хиляди производители на мляко и свинско месо се събраха в Брюксел, за да протестират срещу тежката икономическа криза, която преживяват. Протестът им започна преди днешното извънредно заседание на европейските министри на земеделието, съобщава АFP.
Кварталът с европейските институции в Брюксел бе напълно блокиран от полицейски кордони и заграждения. Общественият транспорт в района бе блокиран, а белгийската полиция призова гражданите да избягват придвижването с автомобил в града.
Клаксони на стотици трактори, които достигнаха основното кръстовище между сградите на Европейската комисия и Европейския съвет, бяха посрещнати от колона от полицаи. На ръба сме! Не можем да плащаме сметките си, казаха някои от протестиращите, съобщава кореспондентът на БНР в белгийската столица.
И двете паневропейски браншови организации, които организират протеста, са единни по отношение на проблема - ниската изкупна цена на млякото на едро. Те предлагат различни решения. Едни настояват за преки държавни помощи от правителствата, изкупуване на продукция от частни складове и ускорено плащане на евросубсидиите, още преди декември. Други обаче смятат, че това са мерки срещу дребния производител и искат структурни промени, които да намалят като цяло количествата произведено мляко.