София /КРОСС/ Чаканият над 10 години Завод за боклука на София вече глътна цели 420 тона от смет. От няколко дни в него се карат пробно отпадъците, за да се тестват машините, обясниха от общината. В завода се карат около 410 000 т. отпадъци от бита годишно, които се изсипват от камион в огромен сепаратор. Машините са толкова умни и модерни, че могат да отделят найлоновите пликчета и по цвят, обясниха експертите. Едните боклуци, които ще се отделят ще бъдат т. нар. рециклируеми материали - пластмаса, хартия, метал. Очаква се на година тяхното количество да е около 30-40 000 тона. Те ще се продават на търг, като прогнозите на общината са от тях да се печелят около 2 млн. лв, а спечелените пари ще отиват за по-чисти софийски улици.
Общинската фирма „Чистота Искър" и в момента продава отпадъците, които са останали след обработка, пише "Монитор". Така например за изкупуването на един тон хартия се плаща 70 лв., желязото е 345 лв. Най-скъп е твърдият алуминий, чиято цена стига 2100 лв., а мекият е със 100 лв надолу. Стъклото пък върви по 60 лв. на тон. Договорите с фирмите са за отпадъците от сортиращата инсталация в Суходол. Останалите отпадъци ще се третират биологично, ще се сушат и накрая от тях ще се произвежда специалното RDF гориво. Годишно заводът трябва да произвежда около 154 000 тона от течността.
Столичната община вече е подготвила апликационна форма за финансиране по ОП „Околна среда", с която ще кандидатства за изграждането на модерна инсталация в „Топлофикация София". Благодарение на това може да бъдат заместени около 10-12% от ползвания в момента природен газ, което ще повлияе и на цената на топлинната енергия. Плановете на общината са след 3 години 30% от столичани да се топлят от отпадъци.
Софийският боклук ще става и на подобен на компост материал, който се ползва за рекултивация на стари депа. Капацитетът за производство на тор е минимум 360 т годишно.
Освен всички други екстри едва 5% от постъпилия боклук ще отиват в депо. След кризите с боклуците на софиянци през годините в момента общината овладя положението и останаха за обезвреждане едва 13 000 т. бали, при положение че те бяха над 670 000 т. Очаква се, че проблемът ще се реши до края на годината и боклукът на София няма да се балира повече.