Заводът за боклук глътна 420 тона отпадъци
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Септември 2015 08:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Заводът за боклук глътна 420 тона отпадъци

София /КРОСС/ Чаканият над 10 години Завод за боклука на София вече глътна цели 420 тона от смет. От няколко дни в него се карат пробно отпадъците, за да се тестват машините, обясниха от общината. В завода се карат около 410 000 т. отпадъци от бита годишно, които се изсипват от камион в огромен сепаратор. Машините са толкова умни и модерни, че могат да отделят найлоновите пликчета и по цвят, обясниха експертите. Едните боклуци, които ще се отделят ще бъдат т. нар. рециклируеми материали - пластмаса, хартия, метал. Очаква се на година тяхното количество да е около 30-40 000 тона. Те ще се продават на търг, като прогнозите на общината са от тях да се печелят около 2 млн. лв, а спечелените пари ще отиват за по-чисти софийски улици.
Общинската фирма „Чистота Искър" и в момента продава отпадъците, които са останали след обработка, пише "Монитор". Така например за изкупуването на един тон хартия се плаща 70 лв., желязото е 345 лв. Най-скъп е твърдият алуминий, чиято цена стига 2100 лв., а мекият е със 100 лв надолу. Стъклото пък върви по 60 лв. на тон. Договорите с фирмите са за отпадъците от сортиращата инсталация в Суходол. Останалите отпадъци ще се третират биологично, ще се сушат и накрая от тях ще се произвежда специалното RDF гориво. Годишно заводът трябва да произвежда около 154 000 тона от течността.
Столичната община вече е подготвила апликационна форма за финансиране по ОП „Околна среда", с която ще кандидатства за изграждането на модерна инсталация в „Топлофикация София". Благодарение на това може да бъдат заместени около 10-12% от ползвания в момента природен газ, което ще повлияе и на цената на топлинната енергия. Плановете на общината са след 3 години 30% от столичани да се топлят от отпадъци.
Софийският боклук ще става и на подобен на компост материал, който се ползва за рекултивация на стари депа. Капацитетът за производство на тор е минимум 360 т годишно.
Освен всички други екстри едва 5% от постъпилия боклук ще отиват в депо. След кризите с боклуците на софиянци през годините в момента общината овладя положението и останаха за обезвреждане едва 13 000 т. бали, при положение че те бяха над 670 000 т. Очаква се, че проблемът ще се реши до края на годината и боклукът на София няма да се балира повече.