Яростна дискусия в НИМ около императорския бюст, доставен от ГДБОП
Секция: КУЛТУРА
10 Септември 2015 13:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Яростна дискусия в НИМ около императорския бюст, доставен от ГДБОП

София /КРОСС/ Яростна дискусия е избухнала между специалистите в Националния исторически музей (НИМ) относно идентификацията на мраморния бюст, задържан при дилър на културни ценности от ГДБОП.
Едни смятат, че е бюст на император Филип Араб, други (и те са мнозинство) смятат, че е на император Гордиан ІІІ.
Директорът на НИМ смята, че старата Държавна сигурност, чрез своите методи за два часа щеше да открие на кого е бюстът. „Той сам щеше да си каже", заяви Божидар Димитров и допълни: „Това е прекрасна придобивка за НИМ. Такъв ценен паметник излиза веднъж на 20 години."
Мраморният бюст е на Марк Антоний Гордиан (238-244 г.), който е роден около 225 г. Внук е на император Гордиан І. Издигнат е за владетел на Римската империя през 238 г. на 13-годишна възраст. Управлява в разбирателство със Сената. Гордиан III воюва срещу готите по Долен Дунав (238-239 г.), постига победа срещу франките по река Рейн, през 241 г. преминава през Тракия, за да достигне до Антиохия, където води успешни военни действия срещу персите. Умира в Месопотамия през 244 г. Женен е за Фурия Сабина Транквилина, дъщеря на преторианския префект Тимеситей.
В монетарниците на градовете от Долна Мизия и Тракия се осъществява голямо по обем бронзово монетосечене с името и образа на Гордиан ІІІ и неговата съпруга Транквилина - Калатис, Дионисополис, Истрос, Маркианополис, Никополис ад Иструм, Одесос, Томи, Перинт, Траянополис, Анхиало, Бизантион, Деултум, Хадрианополис, Месамбрия. Особено забележителни са емисиите бронзови медальони, отсечени в Одесос, които отбелязват преминаването на императора през града през 242 г. Върху обратната им страна е представен владетелят като победоносен воин или извършващ жертвоприношение. В негова чест в града са устроени спортни игри.

В Археологическия музей в София се съхранява бронзова глава на Гордиан ІІІ, открита в коритото на река Янтра. Вероятно тя е част от бронзова статуя, украсявала форума на античния град Никополис ад Иструм (край днешното село Никюп).
Мраморният бюст на Гордиан, който постъпи в НИМ по линия на Сектор „Трафик на културно-исторически ценности" при ГДБОП - МВР, представя императора в последните години на управлението му, преди да бъде убит. За неговата смърт се знае малко; една от версиите е, че е ранен в сражение, друга - че е убит при бунт на войската. Предполага се, че в ранната му смърт е замесен наследилият властта Филип І Араб, който е подбудител на бунта. След смъртта си Гордиан ІІІ е обожествен от Сената.
Бюстът, постъпил в НИМ, е най-близък до бронзовия портрет на императора, който се намира в музея в Бон и в Музея на термите в Рим. Лицето е с характерните за Гордиан ІІІ големи, широко отворени очи, извити дебели вежди, леко изпъкнало чело, плътни устни с мустаци и трапчинка на брадичката. Тогата и войнската аграфа, с която е закопчана, са еднакви с тези на мраморния бюст, който се съхранява в Музея „Лувър" в Париж. Бюстът е бил част от по-голям паметник, вероятно свързан с култа към императора.