България била сред най-привлекателните аутсорсинг дестинации
Секция: ИКОНОМИКА
10 Септември 2015 15:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България била сред най-привлекателните аутсорсинг дестинации

Пловдив /КРОСС/ Само за година България се изкачи с 11 позиции в международните класации за най-привлекателните аутсорсинг дестинации и днес заслужено е на трето място в света, ползвайки се със силна репутация. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на бизнес форума „Аутсорсинг дестинация България 2015" в Пловдив.
Държавният глава подчерта, че през последните години сме свидетели на изключително бързо развитие в сектора на информационните и комуникационни технологии. Софтуерната индустрия вече формира 1.74% от БВП на страната ни, а за последните 10 години приходите на ИТ компаниите са отбелязали ръст от 600%. Президентът припомни предимствата на България в този сектор като регионален център за ИТ аутсорсинг - високообразовани и доказали се специалисти, силното чуждоезиково обучение, благоприятната данъчна среда.
Секторът на информационните и комуникационните технологии и този на аутсорсинг и бизнес услугите са сред основните двигатели за разкриване на нови работни места в страната, като само за последните 12 месеца, до средата на 2015 г., техният брой е 41 000, изтъкна пред представителите на бизнеса държавният глава. Президентът посочи, че София и Пловдив са водещите центрове за ИТ и аутсорсинг бизнес у нас. По думите на президента Пловдив се е превърнал в индустриален център на България със своите изградени мрежи от индустриални зони. Градът има и добре развита образователна система с над 40 000 студенти. Държавният глава припомни, че градът ще бъде Европейска столица на културата 2019 г.
Росен Плевнелиев заяви, че като държавен глава застава зад всеки проект и усилие България да се утвърди като регионален център за ИТ и аутсорсинг. „Държим едно от челните места за качество на програмистите, за най-много нови създадени компании в сектора, имаме дългосрочен план за действие „България 2020", амбициозни кметове и министри, които ще подкрепят всеки проект по пътя на иновациите и таланта", заяви президентът.
Държавният глава подчерта, че България трябва да се стреми към развитието на икономика с висока добавена стойност. „Високотехнологичната индустрия показва как може да се постигнат добри резултати в тази област", изтъкна президентът и призова за образователни реформи, които да отговорят на нуждите на сектора. „Не можем да се развиваме и да поддържаме нивото, ако нямаме дългосрочна образователна стратегия, за да дадем на България необходимите млади и добре образовани специалисти", категоричен беше Росен Плевнелиев.
Държавният глава подкрепи идеята за издаване на „сини" карти на чуждестранни специалисти в ИТ сектора, които търсят работа у нас. Темата беше коментирана пред участниците във форума и от вицепремиера Румяна Бъчварова. „Българските софтуерни компании са едни от най-добрите в света и постигнаха много. Трябва да ги подкрепим и да не спираме техния растеж, заради бюрократични спънки", каза Росен Плевнелиев.
Държавният глава обяви, че страната ни е длъжник на българските граждани, тъй като все още не е въведено електронното правителство. Това не може повече да се отлага. Трябва да има обща платформа и с желязна воля да бъде наложена на всички институции, заяви президентът Росен Плевнелиев.