/КРОСС/ Агенция Standard & Poor's потвърди дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на Гърция на нива, съответно, ССС+ и С, като в същото време запази и стабилна перспектива пред настоящите кредитни нива.
Потвърденият рейтинг отразява оценката на кредитната агенция, че гръцкото правителство зависи от благоприятните бизнес, финансови и икономически условия, за да изпълни поетите финансови ангажименти.
В същото време S&P вярва, че гръцкият държавен дълг може да бъде неустойчив, ако няма допълнително официално облекчаване на дълговата тежест или ако в страната няма по-силен номинален икономически растеж.
Кредитната агенция очаква, че гръцката икономика ще се свие с 3% през настоящата година и по този показател Гърция ще се окаже сред най-лошо представящите се 130 държави с рейтинг от страна на S&P, с изключение на Украйна, Венецуела и Беларус. Агенцията добавя, че рисковете пред тези прогнози за БВП на страната са съществени.
Според S&P ключов въпрос за гръцката икономика през следващите няколко години е дали страната може да привлече чуждестранни инвестиции, включително външен интерес към Атинската фондова борса, за да успее да обнови своя основен капитал и за създаване на работни места.
Кредитната агенцията не очаква, че наложеният в края на юни контрол върху движението на капитали в Гърция ще бъде вдигнат, докато европейските институции не завършат прегледа на капиталовите изисквания за гръцката банкова система в края на тази година или в началото на 2016 година.
Въпреки че гръцката икономика остава крехка и нестабилна и не са ясни резултатите от планираните за 20 септември избори в страната, S&P смята, че рискът Атина да напусне еврозоната е намалял до вероятност от по-малко от 33-процентни пункта и че новото правителство, независимо от неговата конфигурация, ще поддържа конструктивни отношения с кредиторите си.
Определените от S&P стабилни перспективи пред настоящия дългосрочен и краткосрочен кредитен рейтинг на Гърция подсказват, че рисковете през следващите 12 месеца за гръцкия ССС+ рейтинг са балансирани.