Дефицитът на НЕК е 3,7 млрд. лева
Секция: ИКОНОМИКА
12 Септември 2015 14:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дефицитът на НЕК е 3,7 млрд. лева

/КРОСС/ Дефицитът в Националната електрическа компания е 3,7 млрд. лв., 2,3 милиарда от които са генерирани от невъзстановени инвестиционни разходи за АЕЦ „Белене" и Цанков камък. Тарифният дефицит, генериран от НЕК в резултат на регулаторната политика, е1,4 млрд. лв., съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от Радио „Фокус" - Бургас. 

„На основа регулаторна политика НЕК изкупува електрическа енергия от двете американски централи, от заводските централи, от топлофикациите и ВЕИ на по-високи цени, отколкото е пазарната цена. Сами разбирате, това е един заложен дефицит в системата, който води до това НЕК да не може да се разплаща с производителите на електрическа енергия", обясни Петкова. Задълженията на НЕК към този момент са близо 900 млн. лева.

По думите й, една от първите крачки, които българското правителство е предприело, за да преодолее финансовите проблеми в сектора, е да предоговори условията по двата дългосрочни договора. „За радост, успяхме да предоговорим намаляването на цената за разполагаемост. Това е цената, която всички ние плащаме, когато тези централи не са натоварени и не работят. В резултат на това намаление до края на срока на договорите НЕК ще реализира икономии в размер на 1 млрд. лв. или по 100 млн. лв. годишно", посочи енергийният министър.

И обясни, че за да стане това намаление, трябва да бъдат издължени просрочените задължения към двете американски централи, които са близо 900 млн. лева. За тази цел Българският енергиен холдинг ще изтегли кредит в размер до 650 млн. евро. Според Петкова това ще позволи да се разплатят задълженията към двете американски компании, за да влязат в сила намаленията, а от друга страна американските компании да се разплатят с държавните мини. По думите на министъра, задълженията им са на стойност 350 млн. лева. „В момента, в който те се влеят в сектора, това ще отпуши системата и ще даде възможност и мините да се разплатят със своите доставчици, ще покрият своите други задължения , ще извършат инвестиционни разходи и се надявам нещата да добият едно положително развитие. В момента върви процедура по избор на банки-кредитори, които да осигурят този ресурс, каза Петкова и изрази надежда за резултат от процедурата до месец-месец и половина.