Д. Добрев: Интерконекторът с Гърция ще ни даде достъп до газа от Каспийския регион
Секция: Интервюта
13 Септември 2015 17:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Д. Добрев: Интерконекторът с Гърция ще ни даде достъп до газа от Каспийския регион

/КРОСС/ Водещ: На фона на общата обстановка в Европа и заплахата от бежанците или по-скоро, както се изразяват - потокът от хора, който този проблем трябва да разискваме в нашето предаване малко по-късно, сега заради цялата обстановка изглежда много интересно, че в София ще се отрие двудневна конференция „Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа". Началото е във вторник, 15 септември. Ще говори г-н Делян Добрев, който е бивш министър на енергетиката и сега председател на парламентарната енергийна комисия. Г-н Добрев, интересно е какви отговори на тежките въпроси биха могли да се очакват от тази конференция, доколкото това всичко се извършва на фона на тази криза? И разбира се, от разлика от проблемите в южно направление „Газпром" подписа споразумение за „Северен поток 2" и руската държавна компания „Газпром" подписа споразумение, с което удвоява преноса на руски газ през Балтийско море към Европа. Интересен анализ може да се очаква. 

Делян Добрев: Да, така е. Интересното е, че България е държавата, която е най-зависима от доставките на газ от всички държави в Европейския съюз. Ние сме 90% зависими само от един доставчик. И това представлява известен риск, както за сигурността на доставките, така и не гарантира по никакъв начин добри цени, които ние трябва да получим за стимулиране на нашата икономика. Затова основна тема за България в сектор „Енергетика" от една страна са дефицитите, които са много популярни сред хората и цената на тока, но много по-важно според мен, ние да осигурим алтернативи от тази руска зависимост. И това виждате, че се опитваме да правим през последните пет години, дори шест, с подписването на договора за проучване на блок „Аспарух" в българското Черно море през 2012 година. С конкурсите, които стартирахме и са пред приключване. Да се надяваме, че до края на месеца те ще приключат успешно и ще имаме компании, които ще спечелят конкурса за проучването на останалите два блока - „Терес" и „Силистар", защото няма по-добра алтернатива от собствения добив на газ. Това гарантира както енергийна независимост, така и много по-ниски цени на газа, което представлява стимул не само за енергетиката, много по-важно е, че то е стимул за икономиката.

Водещ: Като млад министър и като човек, който навлезе в дълбоката вода, вие сигурно си давате сметка какво е в рамките на един човешки живот да има несбъднати проекти, а само да се говори за тях. Така че на фона на тази реалност, на неосъществените проекти, на измамите, или както се казва на блъфовете в отношенията от геостратегически характер, каква полза би могла да има България от тази конкретна конференция с посещението на г-н Марош Шевчович - вицепрезидент на Европейската комисия?
Делян Добрев: Надяваме се тази тема за нашата зависимост да бъде засегната, защото сигурността на енергетиката, сигурността на енергийната система е точно това - от една страна стимулиране на местния добив, и от друга страна, изграждане на инфраструктура и подкрепа за проекти, които ще диверсифицират източниците на газа в България. И то конкретно, най-важната инфраструктура, която предстои да се изгради е нашата връзка с Гърция, защото тя ще ни даде достъп до газа от Каспийския регион, който предстои да потече през 2019 година. Та от тази гледна точка е хубаво, че има такава среща на много високо ниво, за да заявим съвсем ясно, че ние подкрепяме това диверсифициране на източниците на газ. Надяваме се проектите ТАНАП и ТАП, които ще доставят газ от Каспийския регион през Турция и Гърция да се реализират в предварително обявените срокове. А ние от своя страна, заедно с нашите партньори от Гърция и Италия, ще изградим интерконектора, който да свърже България, и не само България - през останалите интерконектори и цяла Източна Европа, с този газ от Каспийския регион.

Водещ: А вие вероятно не сте чули последователната изява на синдикалните лидери, на господата от КТСБ и „Подкрепа", но съм убедена, че много добре знаете какви са техните настоявания. И също така, вероятно сте осведомен за инициативата подета от Конфедерацията на работодателите да бъдат дадени на прокуратурата сделките с „Марица" 1 и 3, а също така и възобновяемите източници. Какъв е вашият коментар?
Делян Добрев: Няма нищо лошо в това. Вие самата казахте, че в енергетиката много се говори за едно нещо, и докато се случи, минават много години. Всъщност минават 10 години, защото ако говорим за Мариците, споразумението е подписано 2001 г., а те започнаха да работят през 2009 и 2011 година. Има един период от 10 години, в които това, което направи днес дава резултати след 10 години. Същото е положението и с проучването на Черно море. 2012 г. сключихме договор, но има пет години срок за проучване, /.../, проучвателни сондажи. След това отнема няколко години за окончателно инвестиционно решение, тъй като това са огромни проекти, които струват милиарди на тези инвеститори. Впоследствие се изгражда инфраструктура. Така че в енергетиката всичко отнема 10 години. И беля да направиш днес, резултатите ще са след 10 години. Нещо хубаво да се направи днес, отново ще го видим след 10 години. Хубавото в цялата ситуация според мен е, че в последните пет-шест години се правят правилните неща, така че резултатите предстои да ги видим.


Водещ: В случая като че ли недооценявате - става дума за едно конкретно настояване, и също така за разбира се, съществуването в България, тъй като тези цени са пряко свързани с условията на живот, безспорно. И те протестират срещу скъпия ток и организират протести. Знаете, че това беше високата цена на края на първото правителство, нали така? На първото ваше правителство.
Делян Добрев: Точно затова казвам, че някой е протестирал, е трябвало да протестира преди 10 години, не сега. Тогава, когато са сключвани тези споразумения, тогава, когато са приемани най-добрите условия в света за развитие на ВЕИ в най-бедната държава в Европейския съюз, тогава е бил момента да се протестира. Защото сега при свършен факт, колкото и да протестира някой, мисля че е безсмислено.

Водещ: Добре, какъв беше смисълът от тази временна комисия, която изнесе негативната информация? Нали трябва да потръгнат нещата в друга посока?
Делян Добрев: Видяхте, че само през тази година ние променихме два пъти Закона за енергетиката - веднъж в началото през февруари месец и втори път - през юли месец, за да всички тези негативни ефекти от миналото да не рефлектират върху крайната цена на електроенергията. И дефицита от 800 млн. лв. има и годишна база, който заварихме в началото на втория кабинет на Борисов, бе сведен наполовина само със законодателните промени през месец февруари - от 800 млн. лева го направихме на 400 млн. лв. с реформи. Допълнително 100-150 млн. лв. успяхме да осигурим, дори малко повече, с промените през юли месец - създаването на Фонд „Енергийна сигурност", в който всяко от енергийните предприятия ще внася своята вноска. Това бе основна промяна при промените през месец юли. Намаляването допълнително на часовете, които ще работят на преференциални цени ВЕИ-проектите. А през февруари месец ограничихме скъпата енергия от когенерациите. Наложихме мерене в реално време на топлинната енергия и на електроенергията, да не се произвежда повече енергията, отколкото топлоенергия, и да се плаща на скъпата цена тава високоефективно производство. Прехвърлихме квотите от въглеродните емисии и приходите от тези квоти към енергетиката, защото те преди това се харчиха за друго. Всичко възможно, което можеше да се направи като реформа, според мен е направено. Регулаторът - избрахме независим регулатор и виждате, че той наистина от независим - от деветима комисари, само двама са избрани от ГЕРБ и нито една партия няма мнозинство в този регулатор и решенията, които те вземат, са според мен независими и компетентни. Това се вижда. Та този независим регулатор направи нов модел, който разпредели по по-справедлив начин тежестта от задълженията към обществото - тези зелени енергии, кафяви енергии, между всички потребители, а не те да плащат повече, отколкото свободния пазар. В този смисъл, всичко това до момента е направено. Не знам дали е ставало въпрос с вашите други събеседници, синдикатите за протести, които се организират в края на този месец.

Водещ: Боите ли се от новия протест? Боите ли се от тази нова фаза на протестите?
Делян Добрев: Не, защото през юли месец се говореше за безработни, за стотици хиляди нови безработни, увеличение на цените на стоките в магазините. Видяхте ,че нищо от това не се случи. Новото решение на регулатора е факт от 1 август. Сега сме вече средата на септември. Компаниите пратиха една, някои платиха две сметки за електроенергия - нито виждаме нови безработни, да се увеличава безработицата - точно обратното, тя намалява. Не само заради това, но и заради обективни фактори в (...) на икономиката. Но не и цени не виждаме да са се увеличили. Така че тези всичките страхове, още тогава казахме, че са преекспонирани.

Водещ: А по отношение на подетия ангажимент да се гледат от прокуратурата договорите - има такъв апел - договорите за „Марица" 1 и 3, както и възобновяемите източници - това, което от вчера представлява интерес за медиите, какво мислите?
Делян Добрев: Още във времето, когато бях министър, вие си спомняте, че аз самият внесох сигнал в прокуратурата за особените залози, които са подписани по тези договори, всъщност гаранцията от страна на държавата за инвестицията. Нещо, което не е трябвало да бъде правено, според мен. Така че нищо лошо няма в това - нека се внасят допълни сигнали - прокуратурата е компетентна да се произнесе дали има нарушение или няма.

Водещ: А вие тогава докъде стигнахте по ваше време?
Делян Добрев: Не съм в течение. Всичко е в ръцете на компетентните органи. (...) Нямаме повече отношение по този въпрос.

Водещ: Тоест, тогава не реагираха или просто умря този сигнал?
Делян Добрев: Нямам представа какво се е случило със сигнала. Предполагам, че се работи по него, но не съм в течение.

 

Делян Добрев - председател на Комисиата по енергийна политика в НС

БНР, „Неделя 150"