/КРОСС/ В стремежа да се представят добре на предстоящата догодина проверка на качеството на активите им, банките в България може да оставят на втори план основната си дейност, което ще доведе до занижени нива на кредитиране. Тази прогноза правят повечето представители на търговските банки, инвестиционни посредници, управляващи дружества и пенсионни фондове в анкета на Министерството на финансите, информира Капитал Daily в днешния си брой.
За пръв път финансовото министерство отправя специфичен въпрос, свързан с подготовката за външната оценка на качеството на ативите в банковата система и последващите стрес тестове.
Най-голям брой от участвалите в анкетата, или 35,3% очакват, че предстоящите догодина проверки ще принудят банките да се фокусират върху собствената си подготовка, като се опитват да подобрят финансовите си показатели. Най-категорични в това са пенсионните фондове, докато от страна на участващите в анкетата банки мнозинството, или 75% прогнозират, че ефектът от прегледа на активите и стрес тестовете ще е преди всичко засилването на доверие в банковата система. Инвестиционните посредници пък не очакват проверките да окажат някакъв значителен ефект върху пазара.
Според графика на Българската народна банка прегледът на активите в банковата система ще започне през първото тримесечие на 2016 г., а резултатите от него трябва да бъдат готови до 31 август.