Минималният брой ученици в паралелка да бъде намален, ще предложи МОН
Секция: ПОЛИТИКА
14 Септември 2015 09:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Минималният брой ученици в паралелка да бъде намален, ще предложи МОН

/КРОСС/ Министерството на образованието ще предложи да се намали задължителният брой ученици, необходим за съставянето на една паралелка, каза министърът на образованието Тодор Танев в интервю за BTV. „Това е част от дневния ред - искаме да намалим минималния брой ученици за запълване на паралелките. Обсъждаме и програма за привличане на млади учители. Ще се опитаме да намерим учители и сред безработните висшисти", каза Танев.

В момента нормативът за минимален и максимален брой ученици в паралелка за подготвителна група, преди постъпване в I клас, е минимален 12 и максимален - 16 ученици; от I до IV клас - минимален 16 и максимален 22 ученици; от V до XII клас - минимален 18 и максимален 24 ученици. Броят на учениците в паралелка може да бъде определен и над норматива за максимален брой, но с не повече от шестима ученици. Според Танев това ще реши проблемите със закриването на паралелки и записването на фиктивни ученици.

В коментар за предложените промени в образователната система Танев обясни, че ще има две фази в гимназиалния курс, което ще даде на децата по-голяма гъвкавост да решат докога да продължат образованието си. Има много хора, които искат да учат само до X клас, аргументира се Танев. Законът предвижда основно образование да се завършва след VII, а не след VIII клас. Въвеждането на професионалното образование след X клас вероятно ще задържи много ученици в училищата, заяви министърът и призова местния бизнес и НПО да помагат за развитието на подобно образование в различните области.

Танев не коментира резултатите от проверка, които показаха, че в Софийския университет са били сключвани договори за доставка на хранителни стоки без обществени поръчки и че реално са били плащани над договорените цени през 2014 г. „Нападенията срещу Софийския университет са ежедневни и целенасочени. Има огромен проблем в ръководството, но убийството на този университет е престъпление. Нека да не говорим за Софийския университет толкова лекомислено", отбеляза той.

Министърът коментира и състоянието на училищата преди 15 септември: „57 училища ще посрещнат учебната година в ремонт. Вероятно ще има още, но ако не са ни съобщили, ще има санкции. Ремонтите няма да попречат на учебната дейност".