„Биволъ” и „Протестна мрежа” подадоха сигнал срещу Борисов в Прокуратурата
Секция: Анализи
15 Септември 2015 13:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Биволъ” и „Протестна мрежа” подадоха сигнал срещу Борисов в Прокуратурата

/КРОСС/ Прокуратурата да установи дали Борисов не е нарушил чл. 100 от Конституцията и чл. 100 от Наказателния кодекс, пускайки руските военни самолети поискаха „Биволъ" и членове на „Протестна мрежа". В понеделник те сезираха главния прокурор Сотир Цацаров със сигнал относно твърденията на премиера Борисов.

„Преди няколко дни имах едно действително върховно изпитание. Една нощ, в която министърът на отбраната и шефът на Генералния щаб предадоха, че има план за полети на руски военни самолети през нашата територия. Много е ясна военната ни доктрина, ясна е нашата задача да охраняваме южния фланг на НАТО. Ясно е разписано какво трябва да направят нашите пилоти. Трябваше да се вземе решение как да постъпим в този момент. Началникът на щаба чакаше заповед. Дилемата беше дали да изпълним това, което имаме като поет ангажимент, с ясното съзнание, че на другия ден трябва да събираме останки от хора и самолети по Черно море? Не мога да допусна такова нещо. Разпоредих, ако се наложи да ги пропуснем, с ясното съзнание, че не изпълняваме своя ангажимент, но ми се видя по-лесно да се разбера с натовските партньори, отколкото да изкарват с ковчези пилоти", каза премиерът Б. Борисов в неделя.

Подателите на сигнала искат от главния прокурор Сотир Цацаров да разпореди проверка дали това действие на премиера не е съставомерно деяние „Предателство" по чл. 100 (2) от Наказателния кодекс: „Според чл. 100 (2), с лишаване от свобода от 10 до 20 години, с доживотен затвор или с доживотен затвор без замяна се наказват деяния на „български гражданин, който по какъвто и да е начин подпомага чужда държава или обществена група в чужбина при провеждане на военни или други враждебни действия против Републиката".
От изказването на премиера става ясно, че руската държава е инициирала „враждебни действия против Републиката", а именно реализиран е план за нарушаване на държавната ни граница от самолети на руските военновъздушни сили. Съгласно законите на България, ангажиментите ни като съюзник в НАТО и в съответствие с международното ембарго спрямо Сирия, тези самолети не е следвало да бъдат допуснати да преминават над България. Следвало е, както казва самият Борисов, те да бъдат третирани по ясно разписана процедура за нарушители на държавната ни въздушна граница, а именно: прихващане от български изтребители и принудително приземяване. При отказ да се подчинят са предвидени предупредителни изстрели и като крайна мярка - сваляне на самолета-нарушител. Публично достъпна е информацията за поне един полет на самолет Ил 62 на руските ВВС, който е преминал над България на 7 септември т.г. От изказването на премиера и други източници може да се предположи, че е имало и други подобни полети, за които няма публична информация. Премиерът твърди, че е възпрепятствал прихващането на тези самолети като е наредил те да бъдат пропуснати. Така той фактически е подпомогнал враждебните действия срещу Републиката и съюзниците ни, които се изразяват както в планирано предумишлено нарушаване на държавната ни граница, така и в евентуално нарушаване на ембаргото спрямо режима на Башар Асад в Сирия, по което България има задължения като страна членка на ЕС и НАТО", посочват вносителите на сигнала.

Авторите на сигнала искат също да бъде разпоредена проверка дали действията на премиера Борисов по този казус не представляват и вмешателство и изземане на конституционните правомощия на президента съгласно Чл. 100 ал. 1 от Конституцията на РБ. Този член определя президента като върховен главнокомандващ и единствено той има право да разпорежда действия от отбранителен характер на Министъра на отбраната и началника на Генералния щаб.

От Цацаров се иска също така да провери дали информацията, огласена от Борисов не представлява „факти, сведения и предмети от военно, политическо, стопанско или друго естество, узнаването на които от друга държава или чужда организация може да увреди интересите на Републиката и особено нейната безопасност", като по този начин премиерът Борисов не е осъществил и съставомерното деяние по чл. 357 от НК.„Разгласяване на държавна тайна".

Сигналът, изпратен през сайта на Прокуратурата на 14 септември, все още няма входящ номер. Текстът се разпространява и в социалните мрежи с хаштаг #100на100 като препратка към нарушените членове от Наказателния кодекс и Конституцията.